EN | ES |

941

941


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

VIII

Nezbývá nám tedy nic rozumnejsiho ani sluśnójsiho neż obróatiti se v příčině k řeči těchto zbytků vůbec a ku přehlasování samohlásky « zvláàt. O tom uz P. J. Safarík ©) dobie ucí, Ze ,v XIVtém století mnohem dále bylo provedeno, nežli později, aby se zachovalo, za dobré uznáno; tak ku . tehdáž psáváno i: pečiji, naptniji, osvěciji, zamuciji, ponižiji, kraliji povysiji, anobrz i Simí místo sumf (bluk v povětří Simi, Pass.) atd., s čehož později zase sešlo. sem hleděl i počátek přehlasování téhož ustanoviti a položil sem jej i skutečně poprvé?) na konec XIII století, podruhé však o tři roky později pomknul sem jej do XIV. Mínění toto ujalo se i tam, kde bych toho nejméně byl očekával, ale nezastavuji se nad tím příliš, maje mezi jiným i to na mysli, že žádná z nejstarších památek jazyka českého mimo jednotlivá slova, vyskytající se v listinách, nenaráží na věk, kdy byla psána, tak patrně jako zbytek Legendy o Jidáši. Počátku jeho, nemýlím-li se, V, Hanka) prvý tak rozuměl, že se týká zavraždění k. Václava III, které se stalo 4 srpna 1306 r. Mínění tomu přisvědčují nejen: vydavatelé Výboru (I, 169 a 170) než každý, kdokoli se podnes i veřejně zmínil o věku dotčené Legendy. Ale k určení toho, nám právě jde, neobrátil nikdo posavad. Maje se proti tomu jinde zvlášť ozvati, přestanu tu na následujícím výkladě.

Ve zbytku též Legendy objevuje se přehláska + z u jen dvakrát a sice: ve pfedlozce mezi & ve příslovce v éilé (, 19 a 22, kde je tato psána: wchalé a ona Mez). Že mezi vzniklo přehlasováním w v $ z mezu a toto z dvojného lokalu mez:, to uzná každý, komu jsou dosavadní výsledky jazyko- zpytu slovanského s dostatek známy. Týž nebude ani o tom pochybovati, že lokal jedn. 646 též tak vznikl z čulč, jemužto přiměřený nominativ zní čulo a ten není mic jiného než činné příčestí minulé, pošlé od čuju, které se v dotéené Legendé na 2*, 36 též objevuje co Chziuyu za nynéjsí &ji. Że tamze není jiných přehlásek < z w, o tom se možná s dostatek přesvědčiti i dle Výboru (I, 169—174) samého. Ve překrásných a přečetných spisech Tomáše ze Štítného, + okolo r. 1404, naproti tomu přehlasování м v 4 již opravdu tak daleko dospělo, jak sem výše slovy Šafaříkovými oznámil. Maje konečně i několik místných jmen složených s mezí V listinách XIII století a spolu i to na mysli, že prvopočátky všech věcí jsou nepatrné, vracím se nyní ku prvotnému mínění svému o počátku přehlasování u vi, klada jej ovšem do druhé polovice XIII století vůbec. Co se pak týče konce přehlaso- vání téhož, ten sem též s dostatek určil na str. 113 a 114 Brusu svého.

Proskoumav s strany zbytky přítomné, dospěl sem konečně k tomu přesvědčení, že nejstarším z nich je BM a že se ostatní tak mají věkem k sobě vespolek, jak je právě vyčtu, klada na prvé místo JH, na druhé B, na třetí M, na čtvrté Š a na páté SV.

6) Počátkové staročeské mluvnice. V Praze 1848, str. 15.

*) Zvukoslovi jazyka staro- i novo-českého a slovenského. V Praze 1854. str. 52 a 53.

Srovnávací mluvnice jazyka čes. a slovens. V Praze 1857, str. 124. 8) Časopis mus. 1841 r. str. 338.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile