EN | ES |

812

812


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

Lisly Husovy! Kdo by jich neznal, kdo by aspoň některého nebyl

četl hebo slyšel! Bývaly s napětím a zvláště v době utrpení kostnic- kého přijímány od těch, jimž byly určeny, bývaly v netrpělivém

rozechvění očekávány ode všech četných jeho přátel, bývaly s tesknými dojmy opisovány i předčítány od nadšených ctitelů jeho, když se stal mučeníkem. A pomáhaly-li tenkrát síliti odpor proti znemravnělým původcům jeho smrti i proti zkažené církvi Římské, dodávaly-li od- vahy a vytrvalosti v boji, stávaly se stejně pramenem -útěchy a posily v dobách protivenství, jako i v dobách mnohem pozdějších dovedly osvě- žovati památku nikdy nezapomenutou a buditi naděje v lepší příští ... Ale i kdyby ani toho nebylo, co jen samy o sobě znamenají! Známe dnes Husa vyškoleného filosofa z jeho odborných kvestií a traktálů, známe sčetlého a vroucně zbožného theologa z jeho učených a přesvěd- čivých výkladů, známe (i když pouhým zápisem dojem bezprostřednosti jest setřen) ohnivého kazatele, nadšeného pro vše veliké a krásné a umě- jícího své nadšení vštípiti jiným, z četných sbírek i jednotlivých kázání, známe příkladného a horlivého vychovatele lidu z hojných českých spisů vzdělavacích a přece bychom Husa neznali, kdyby nebylo jeho listů.

Není však úkolem tohoto úvodu mluviti o jejich ceně a významu. Místo vroucího ocenění jen několik suchých dat o jejich dochování, do- savadních vydáních a způsobu této sbírky.

Již Fr. Palacký, vydávaje r. 1869 svoje znamenitá Documenta, jimiž tak platně přispěl k lepšímu poznání osobnosti i doby Husovy, mohl, zejména pokud jde o listy, za nejdůležitější pramen svůj označiti rukopis knihovny Musea království Českého (dříve 4 F 35, nyní VIII F 35), kterému sám dal jméno rukopisu Mladoňovicova, zároveň bohužel marně pro mnohé badatele připomněl, že rukopis nebyl ani majetkem ani dílem písařské dovednosti Petrovy.' Po mém soudu mýlil se sice Palacký ve vročení rukopisu do r. 1417, a jeho důvod, nevyslovený, opíral-li se skutečně, nestačí, rukopis pochází spíše ze čtyřicátých let 15. stol., ale o tom nelze pochybovati, že rukopis jest pro poznání listů i jiných dokumentů Husových nejdůležitější, a že přední zásluhu

!Palacky, Documenta Mag. Johannis Hus vitam, doctrinam, causam in Constan- liensi concilio actam et controversias de religione in Bohemia annis 1403—1418 molas illustrantia (Pragae 1869), üvod str. IX. a d.

?Soudim Palacky toho důvodu nikde výslovně neuvedl, že důvodem pro vročení byla Palackému písařská chyba, v niž písať, mluvě o událostech r. 1415, mylně napsal 1417. Ale celý ráz písma vzpírá se tak časnému vročení.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile