EN | ES |

1071

1071


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

16. Wolfram von Eschenbach: Parzival (1205—15). (Vyd. Lachmann).

Treverezent vypravuje o svých dobrodružstvích mezi jiným

496, 15. und do ich fir den Róhas durch aventiure geslrichen was, kom ein werdiu cezzdzsc/ diet úz durch tjoste gegenbiet.

Rohas jest Rohatec; dle této zmínky byli to Slovinci, kteří nejprvnější ze všech Slovanů přiučili se rytířskému klání; bylť ve Štyrsku velmi čilý ruch rytířský, nejsilnější ve všech zemích bavorského kmene, a rozumí se, že působil také na národy sousední. Znalosť klání u Slovinců v první třetině tři- pnáctého století dosvédéuje téz Ulrich z Liechtensteina:

17. Uolrich von Lichtenstein: Frowen dienst (1255). (Vyd. Lachmann).

Na své vypravć z Mestry do Čech!) dostane se Ulrich v sedmý den po svatém Jiří r. 1227 do Korutanska. Za Vraty (Tor, nyní Thòrl) očekává ho kníže Bernard a jeho rytíři, snidajice po tehdejším zvyku na louce. Uvitaji ho

192, 17. der fůrste und die gesellen sin mich hiezen willekomen sin. ir gruoz was gegen mir alsus: ,ouge waz premi, gralva Venus.

Ulrich zláme tu osmnáct oštěpů a rozdá patnáct prstenů ; ryliri 1 knize doproväzeji ho do Villachu (Bélaku), kdeZ zläme oštěpů patnáct a rozdá: dvanáct prstenů těm, kleří na nem zlomili oštěp svüj. V osmnácty den prijede do Mürzzuschlagu, kdež mu vzkazuje Otte von Buochowe svym poslem:

216, 23... .. vil edeliu künegin

iuch heizet willekomen sin in ditz lant cin wzzzdzsch wip.

Takto piestrojen polyka se s ,paní Venuii^ v odévu ženském, ověnčen, s naušnicemi na přilbě:

1) Srv. odst. II.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile