EN | ES |

350

350


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

XIII

autor dobře řadu fals i jejich účel, sebrav dosti látky s nimi související. Mareš očistil některé z listin nařčených Schmidtem z podvrženosti,1) potvrdil některé - vody Schmidtovy důkazy po stránce formální a rozmnožil řadu fals o dalších sedm?). Počet fals uznaných Marešem vzrostl tak na dvacet tři; k tomu přistupuje v této edici ještě nových osm, z nichž dvě byla již v literatuře za falsa uznánaš), o šesti pak pro- veden zde po prvé důkaz falsifikace, čtyři z nich byla již dříve otištěna4) a pouze dvě jsou zcela nová, zde v plném znění otištěnaš5). Nejen pro určení fals vůbec, nýbrž i pro poznámkový doprovod k nim byla studie Marešova bezpečným základem ; proto učiněn při jednotlivých kusech prostě jen odkaz na ni a podle potřeby jen doplněno, na . upozorněním na stejný diktát nebo stejnou ruku pří- slušného falsa s jiným falsem. Avšak i Schmidt svým rozborem, pokud není chybný, usnadnil tuto edici, proto i jeho se dovolávám, pokud se týče důvodů vnitřních a souvislosti fals. A proto též u kusů, jichž on neuvedl, bylo nutno v této edici se zmíniti i o vnitřních důvodech falsa. U fals, která sem byla zafadéna zcela nově, bylo ovšem poukázáno na vnější i vnitřní známky. Všude dbáno, aby výklad byl co možná stručný, aby edice nebyla příliš zatěžována poznámkami. Jen tu a tam byla v edici naznačena vzájemná souvislost jednotlivých otázek avšak přes to bude ziskem alespoň určení a vydání všech kusů v plném znění, neboť polovina jich nebyla dosud vůbec otištěna a polovina buď v Emlerových Regestech, která svou formou nestačí, jde-li o falsa, nebo roztroušeně jinde. Proto bude tato edice dalším krokem k objasnění spletité otázky falsatorství Oldřichova, která potřebuje důkladného zpracování, při němž třeba dbáti nejen vnější a vnitřní stránky jednotli- vých kusů o sobě, nýbrž i jejich formální a obsahové souvislosti a ovšem pak i vztahu k celé činnosti Oldřichově vůbec.

II. O ZPŮSOBU EDICE.

Předmětem této edice jest, jak bylo viděti již z předcházejícího rozboru, vše, co prošlo kanceláří Oldřicha z Rožmberka: listy a listiny jím vydané, at došlé, nebo listiny cizího původu, k nimž Oldřich jakožto svědek přivěsil svou pečeť, nebo posléze listiny, jimiž Oldřich vydává svědectví o právním pořízení třetí osoby (z kruhu jeho přátel neb jeho poddaných). Do edice pojaty však i listiny a doklady, které snad ani neprošly jeho kanceláří: v nich jest Oldřich pouze spoluvydavatelem, na .

1) viz zde č. 39, 241, 242, 250. 2) č. 856, 358, 362, 363, 370, 379, 380. 3) č. 859 a 369, č. 359 se zachovalo pouze v německém překladě v Rosenb. Chronik Heermannově, proto bylo by zbyteč- ným znění zde opakovati. Doplň k tomuto číslu, co v opravách na konci edice! s) &. 372, 373, 374, 376. 5) č. 368, 875.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile