EN | ES |

941

941


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

XI

pečnému spořádaní jejich dle času. Spořádali sme je tedy dle obsahu, aby je každý, komu právě o to půjde, aspoň pohodlněji mohl srovnati s jinými Alexandreidami vübec a slatinskou, sloZenou od F. Valtera chátillonského o 10 knihách ve XII století, zvláště, jíZto se ony nejvíce podobají ze všech nám posavad známých.

Zejmena zbytek SV srovnává se na mnoze obsahem svým se třemi prvými knihami Alexandreidy Valterovy!'?) a sice tak, že prvé z těch od verše 45 odpovídá kapitole III od v. 176 do kap. XV onoho, druhé kap. XVI—XXV a tfetí XXVI—XXXV.

Jak se ma zbytek JH k téZ Alexandreidé, to snadno uréí kazdy i sám dle připomenutí předešlého na str. VIL

Verš 1—69 zbytku B patří na konec IV knihy Valterovy, počna od v. 571; v. 70—171 na počátek kn. V asi do v. 45; ostatní na počátek VI kn. do v. 52.

Zbytek BM odpovídá konci VI knihy od v. 451 a počátku VII do v. 50.

Verš 1—80 zbytku M patří do VI kn. asi od v. 63—162, ostatni pak Ha konec VII asi od v. 282—302.

Konečně zbytek Š náleží veskrze do IX kn. a sice od v. 205—297, 330—340, 346—360 a 453—476.

Srovnalost ta oblehčuje ovšem porozumění zbytkům našim, ale jistě méně, než bychom potřebovali, a sice předně proto, že sobě básníci naši velmi volně vedou proti Valterovi i strany látky, rozmnožujíce a zmenšujíce ji, jak a kde se jim to neb ono právě líbí.

Tak na . SV rozvedl zmínku Valterovu o Paridovi a vyvrácení Troje (I, 452—467) ve dvě zvláštní kapitole, XII a XIII, z nichžto prvá obnáší 53 a druhá 55 veršů. Budějovický zase rozmnožil vypravování Valterovo o Ale- xandrovi v Babyloně, líče verši 172—219 rozličné slavnosti, jak za jeho času nejspíš o korunování králů českých, aspoň co se podstaty jejich týče, byly provozovány. Ve v. 226—244 a 275—278 ozývá se týž opravdu vlastenecky proti svému vlastnímu králi, ale tak opatrně, že nemůžeme ještě ustanoviti, kterého tím vlastně míní.

Podruhé i forma zbytků přítomných je značně vinna tím, že jim ne- můžeme tak porozuměti, jak bychom sobě toho směli rozumně přáti. Básníci naši totižto vynikají značně nad Valtera nedostatkem objektivného smýšlení o minulých osobách a událostech, přenášejíce je víc anebo méně směle čili spíše naivně do své vlastní doby a líčíce je spůsoby této přiměřenými a sro- zumitelnými.

Tak na . žádný z básníků našich Alexandreid neodvážil se sice po- kládati Alexandra za křesťana, ale ani pohanem nejmenuje ho žádný. Tak a Saraceny slují u nich obyčejně jen Darius a poddaní jeho. Těm oni patrně

10) Vydané nejnověji od F. A. W. Miildenera pod tímto titulem: M. Philippi Gualthcori ab Insulis dieti de Castellione Alexandreis nd fidem librorum mss. et impress. Lipsiae 1863,


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile