EN | ES |

1004

Francouzská Hussitica

AuthorAugustin Neumann
Date1923
LanguageCzech

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

. . . quidam eorum, cum viderent induit plusieurs que s’ils alloient

in missa sacramentum . .. ele- a l'eglise et si on celebroit qu'ils vari vel in monstrancia . . . ex- regardassent ailleurs,?

poni . . . oculos in terram decli-

nabant! , . .

Zde máme shodu právě v nejrázovitějším názoru: v nazírání na Eucharistii, jakož i v praktickém důsledku z něho plynoucím. Na dotvrzení toho uvádíme svědectví Vavřince z Březové, dle něhož Zikmund z Řepan od Pikhardův předpověděných v ten blud a kacířství s jinými byl sveden. Ti pak strachem přestrašení odešli, tak Że oni (= Zikmund a stoupenci) nezvěděli, kam se děli“.3 Ne- patřil mezi Pikardy z Prahy též i pisatel obéZniku z Tournai ?

Jak tedy patrno, svědčí vnitřní i vnější známky o souvislosti českých Pikardů se sektáři severofrancouzskými.

Nelze se diviti, že za takových poměrů severní Francie se súčast- nila křížové výpravy i v roce 1421. Byl to Lutich a Hainaut.4 V čele prvního oddílu byl biskup Jan Hinsberg.5 Kromě toho byla zastoupena Lovaň 180 ozbrojenci, v jejichž čele byl jistý Matěj van den Ende a kněz Petr Ballinck.0 VSichni tito Zoldnéfi byli ve vojsku z Porýní. Jest zajímavo věděti, s jakými představami táhli brabantští křižáci proti husitům. Dle kroniky Hadriana de Budt klášterníka v Dunes u Duncergue, považovali Prahu za středisko toho nejohavnejsiho kommunismu.7 Jeho vyznavači prohlašovali vše za společné, i ženy. Výprava dopadla neslavně. Zmíněný leto- pisec praví, že zničili majetek kacířů a sebe připravili o zdraví a peníze. Jak ze souvěké listiny vysvítá, nevyékali Brabantané ani konce výpravy, nýbrž vyžádali sobě od arcibiskupa kolínského dovolení, by mohli dříve odejíti.8

Zatím husitská agitace v severní Francii trvala dále. Roku 1421

! Beuzart, 477.

? Frédéricq, III, 58.

3FRB, V, 431.

* Duverger, La Vauderie dans les Etats de Philippe le Bon, 24.

5 Gallia christiana, III, 902.

6 Gachard, Rapport à monsieur le ministre de l'interieur etc., 147.

7 Documents inédits de Belgique. Corpus chronicorum Flandriae, I, 256: Eodem anno XXI, multitudo de diversis regnis adierunt reśnum Bohemiae et civitatem Pragensem cruce signati contra haereticos Pragenses, qui, bonis eorumdem lapidatis, bursis evacuatis, corporibus fatigatis, nibil proficientes, ad propria redierunt. Dicebatur, quod hoc fuit imperatore defendente, qui civitatem suam sic noluit desolatam et destructam esse, licet pessima hae- resis fuit, quia dicitur, quod dicebant, omnia esse communia et etiam mulieres.

Per alium enim modum reducti sunt." 8 Gachard, |. c.

21


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile