EN | ES |

821

821


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

456 B. XIV. Artikule cechů Pražských

skutečně i držal, kteréž oni mezi sebú v tom řemesle zachovávají, a to řemeslo súkennické spravedlivě dělal, aby se pánu Bohu i lidem mohl vyměřiti. A když v to řemeslo za mistra bude přijat, aby dal do jich cechu jednu kopu grošuov a dvě libře vosku, lečby chudý byl, tomu podle vuole starších muože se milost státi.

Druhé, svolili jsû se, aby čtyřie mistři přísežní toho řemesla chodili v tom řemesle, když svuoj čas uzřie, a ohledovali, aby jeden každý pravě, věrně a spravedlivě to své řemeslo dělal, jako slusie. Pakli by koho jinak shledali, aneb ježto by starších přísežných nechtěl poslušen býti a své vuole požívati, toho budú moci potrestati vedle jeho proviněnie.

Třetie jest svoleno, aby žádný vlny v břemenech na závažie zde v tomto móstć nevykupoval, ktoż s svrchupsanÿm řemeslem práva v cechu nemá; než na kámen žádnému se kupovati nebrání.

Čtvrté zuostáno jest, aby žádný v jich řemesle nesnoval méně než tři- dceti a dva choduov pod pokutú pěti gr., u postavy aby nevaroval méně než čtyři- dceti loket bez jednoho. Pakli by kto kúpil u koho který postav a nezdálo jemu bez miery jeho vzieti, ale daj sobě přeměřiti, aby se jemu spravedlivé stalo.

Páté ustanovili se, aby žádný nezatykoval na šlaku lepšiem; pakli by kto ten faleš učinil, aby byl na milosti všeho řemesla; pakli byl pruhat pro [po] útku nebo po osnově anebo nenatkán, ten číž to postav jest, dáti pokuty pět gr. A ta pokuta i jiné všecky mají na tré děleny býti: jeden diel panuom konšeluom na radný duom, druhý rychtáři a třetí jich řemeslu.

Šesté svolili jsú se, aby ode tkánie bylo dáváno od třidceti a ode dvü aneb ode čtyř a od třidceti choduov sedm gr., a to když sám jeden tče na stavě; pakli by dva na stavu tkala, tehdy tovařišuom šest gr. a od stavu sedmý groš, pak od šesti a od třidceti osm gr., bez dvú od čtyřidceti devět gr., od čtyřidceti deset gr., a tak vždy výše ode dvú chodú groš, pak od vlnobitie od šesti poluvazí jeden gr., od lajtrovánie od čtrnádcti groš; od kramplovánie, od dobrého útka, ode tří poluvazí groš, od prostřednieho od sedmi dva gr., od hrubého ode čtyř groš; od če- sánie od dvanácti cikuov jinak těžení groš, od mykánie ode dvú poluvazí groš.

Sedmé svoleno jest, aby z dobré a řádné vlny dělali; tak aby z vala- chové, z kožichuov vyčesané i z jiné kterakkoli neřádné a neslušné vlny nebylo - láno, pod pokutú svrchupsanú.

Osmé jest ustaveno, aby tovařišie nebo knapi jich řemesla súkenničieho neměli žádného cechu ani tovařistva zvláštnieho proti mistruom.

Deváté, jakož krajčieři mají obyčej sukně bráti na tarmarku, kteréž by byly nepříhodné, aby dobrého diela prodávati a kupovati nebránili. Také jestliže by která nesnáz neb ruoznice mezi súkenníky a krajčieři vznikla, ježto by jich řemesla a cechu dotýkalo, o to mají přísežní obojieho toho řemesla se spolu sjíti


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile