EN | ES |

1071

1071


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

41

A tomu králi bychom měli upirati basné, pod jeho jménem zachované? Nikoli, tyto tři písně jsou zajisté jeho majetkem, třeba je byl některý pěvec německý při dvoře po- někud opravoval *).

Václav žil v době, kdy ideály rytířstva a tajné lásky ne- měly již plné platnosti jako dříve, a mnohý byl asi při dvoře jeho, který tvrdil, že láska a rozkoš jsou důstojnosti a cti na úkor: tu Václav zastal se napadených učinil to písní, kterou vypravoval o své lásce, o lásce ideální, která nejen že neubírá důstojnosti, nýbrž zvyšuje ji.

Velešťastnou událostí láska mne vedla k libezné düstoj- nosti. Radosti vzdychám, pomyslim-li na to, že mi darovala k milování (jak bylo mým ideálem dříve) ženu tak milou, že se tím mohu stále honositi, aniž bych ovšem ji prozradil. K velké radosti přimísila velký bol, ten musím snášeti pořád, buď to komu libo nebo žel.

Moje mysl mne upozornila na milenku, blaze mi a když ona, touha, potěšení, očima mi přišla do srdce, tu musel jsem toužiti po ještě více, po roztomilé krásce, ach příliš dlouho. Srdce a rozum věnoval jsem službě její, a ona, původ mých radostí všech, ona mi popřála tolik, že jsem vždy vesel z toho, ale přece strádám.

Dopřála mi totiž políbiti svá sladounkà üsta, ústa jako růže, která se tlačí z kalichu, když touží po sladké rose. Cokoli muž

1) Feifalik v Sitzungsberichte der kais. Akademie, 25. 326—352 dovozuje velmi duchaplně, ale přece ne přesvědčivě, že básně ruko- pisu pařížského (tb. zv. Manesského) jsou jen naznačeny jménem Václa- vovým, aby básník měl některého krále ve své sbírce, jako tam ne- právem vložil básně od cisaïe Jindricha VI, kdezto žádná zpráva souvěká se nezachovala o básnické činnosti českého krále. Ale byl by mohl písař nebo sběratel rukopisu se odvážití nazvati Václava básníkem, kdyby nikdo dotud о 6650 jeho činnosti nebyl věděl? Ne- byla tedy zajisté aspoň souvěká pověsť o této činnosti? A neměl mezi německými králi (kteří nebyli cisafi) dosti jmen, jimž by připsal několik basni? Jak malo zde rozhodují kroniky od kněží sepsané, netřeba vykladati. Celý tón, kterým básník mluví o své milence a o svém sebezapření, se vyložiti jenom vysokým společenským postave- ním jeho.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile