EN | ES |

1004

Francouzská Hussitica

AuthorAugustin Neumann
Date1923
LanguageCzech

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

Bleharies z Tournai, tak i tito, uprchnuvše, šířili bludy jinde. Tak se stalo, že inkvisice ještě napomohla k dalšímu rozsévání zásad husitských.

Proces lillský jest zajímavý ještě v jiném ohledu: jako v roce 1418, tak i roku 1430 sektáři hledali útulek v Čechách! Máme o jednom z nich (kteří jsou jmenováni v listu Filipa Dobrého) zprávu dosti podrobnou. Byl to Jan z Hiellin u, Zenaty klerik z Tournai, o némZ zajímavé údaje podává bula Martina V. daná v Římě, 22. dubna, 1431.1 Vzhledem k důležitosti dokumentu bu- deme se s ním obšírnčji zabývati.

K jaké sektě Jan z Hiellin-u náležel? V bule čteme: Volens ad infideles Hussitas sive Bohemos transire eorumque sectam, que utique in multis cum opinionibus, quas ipse tenebat, concordabat^ ... Na jiném místě čteme: cum olim quedam secta in partibus illis (== Tournai) de novo exorta fuisset, exponens ipse ... eius errores^. Dle Beuzarta to byli (jak jsme již nahoře poukázali) po- kračovatelé Turlupinů, t. j. sekta viklefsko-valdenská. To úplně potvrzují další slova buly, dle nichž klerik Jan se držel své sekty přes patnáct let. Přináležel k tudíž již aspoň od roku 1416, což souhlasí s vývojem sektářství ve Flandrech, jak jsme ho již seznali.

Jaké bylo učení sekty? Směřovalo ,contra fidem catholicam et sanctam matrem ecclesiam eiusque sacramenta et ministros*, To zcela odpovida nauce sektafi inkvirovanych roku 1420. Jedna se teď o českou sektu, která byla s nimi spřizněna, což není nesnadno. Oficielní strana pražská nauku o svátostech vždy hájila, takže se mysleti jenom na radikální husity.

Jedná se nyní o osobu chyceného sektáře. Jestli dle uvedeného již mandátu vévody Filipa sestávala sekta z lidí prostých, pak se předpokládati, že klerik nad rozhodně vynikal a tudíž ne- patřil mezi poslední. Skutečně se o něm dočítáme, že svedl mnoho lidí dospělých i dětí, jakož i že měl u sebe mnoho knih psaných, in vulgari gallico. se souditi, že to nebyly pouze kazatelské příručky, nýbrž i apologetické (katechismy ?), neboť bula praví, že dubia que habebant ( posluchaói) in eisdem libris interpreta- batur. Jan z Hiellin-u byl tedy zcela jistě valdenskym agitátorem, který chtěl tota intencione adherere husitům.

Všimněme si věci po stránce zeměpisné. Kolem roku 1423 agi- toval na území francouzsko-švýcarském Mikuláš Serrurier, v letech 1429—1430 konala se ve Frýburku (švýcarském) inkvisice Valden- ských, kteří se prohlašovali za totožné s husity.2 V téže době

1 Frédéricg, III, 81. Viz přílohu č. 28. 2 Haupt, Waldensertum und Inquisition, etc., 110.

31


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile