EN | ES |

Facsimile view

838


< Page >

Druhá kniha půhonná z l. 1407 1530. 423

*) Nejblíže potom zasedal dvorský soud 16. března (feria II post Reminiscere) téhož roku (jak se poznává z protokolu v DD. 33 na str. 244) a toho dne stalo se rozhodnutí uvedené v následujícím odstavci.

% Jména pánů na soudě zasedajících viz čís. 453 napřed na str. 309 pozn. 2.

3) V DD. 25 na uv. I. C III třetího oddílu knihy zápisné (str. 2527) je zapsáno, že Jindřich z Plavna přiznal se před úředníky dvorskými, že ve při, kterou s Norim- berskými měšťany svrchu v půhonu vyjmenovanými, dal a dává plnů moc a všecko právo své Purkardovi z Budova na tvrzi na Kraffmberku a na městečku na tom dielu, což jest Bernard Haller měl, tu jeho spravedlivost, kterúž jest od něho vyfrymarčil, a také co by po svém bratru dielu měl, aby on Purkart mohl je z toho pohoniti, k súdu státi, žaloby vésti a všecko učiniti v při, což řád práva dvoru královského po Čechách okazuje a káže, tak z plna a tiem vším právem, jakoby on sám Henrich z Plavna etc. osobů svú v při ty všecky věci svrchu psané vésti, řiediti a pósobiti měl, k zisku i k ztrátě, nebo svrchupsaní Hanuš Teczl, Ulrych Haller a Dorota Bernardova manželka v to poddali dobrovolně a podvolili, aby k súdu a právu dvoru královského po Čechách stáli, a tomu poddáni byli vedle práva a řádu dvorského. Ad quam condescensionem Georgius Berka de Dube et Lippeho, supremus iudex curie regalis etc., nomine et vice domini regis suum prebuit consensum. Actum feria Ill post Francisci [7. fźjna] anno ete. XCIIII? . Záznam je pfetrzen a nad nim poznamendäno Vacat. Düvod toho jest, że pozdćji JindFich z Plavna tuto plnou moc zrušil a zřídil poručníky jiné. (Viz poznámku následující).

5) V knize ,Prothocola de a. d. MCCCCLXXXII' (DD. 6) je na zmíněném listě (str. 275) zaznamenáno: Jiřík Berka z Dubé a Lipého, najvyšší sudí dvoru králevského po Čechách, jménem a na místě krále JM dal jest k tomu své povolenie, aby Henrych z Plavna etc. učinil poručníky mocné v při mezi ním a měšťany Normberskými, kteréžto pře byl jest prve poručníkem Purkart z Budova, jakož jest to znamenáno v knihách póhonných, kdež Purkard z Budova pohoní 9 tÿchZ méstan Normberskÿch. Actum sabbato Remigii [1. #4j- na] anno etc. XCVL A ti měli býti zapsáni, i nechtěl jich zapsati písař, protože nechtěl nebo neměl, čím zaplatiti. Poručníci páně Plavenského mají býti zapsáni tito: Jan z Pintic a Mikuláš Gruynar, oběma dvěma spolu anebo jednomu z nich. Zápis učiněnie poručníka ot pana Plavenského jest zapsán in memoriis C II. Záznam jest přetržen, protože záznam o zřízení poručníků podle něho byl zapsán v pamětech knihy - pisné na l. CV (str. 253"), kdeż se čte: Henrych z Plavna etc. přiznal se před úředníky dvorskými, že v při jeho, kterůž proti výše jmenovaným měšťanům Norimber- ským, dal plnou moc a všecko své právo Janovi z Pintic a Mikulášovi Gryenarovi, oběma spolu aneb jednomu z nich v týž způsob, jako dříve Purkartovi z Budova. (Viz předešlou poznámku.) K kterémužto postúpenie a dání toho všeho práva Jiřík Berka z Dubé a Li- pého.... jménem a na místě krále JM dal jest své povolenie. Stalo se v sobotu den sv. Remigia [Z. října) 1. b. ete. XCVI.

9) a žaluje práva připsáno dodatečně jiným inkoustem pod půhonem. b) proti spravedl- nosti pana Henrycha z Plavna přidáno dodatečně na konci řádky snad týmž inkoustem jako celá



Text viewManuscript line view