EN | ES |

Facsimile view

833


< Page >

548 Doslov.

Meggenberg. Hlásila se sama potřeba této české práce, mčla-li nová kultura býti založena na základech co nejširších.

Čas skladby Glossáte jest určen již v úvodu ke Glossáři na dobu čtyř let kolem roku 1365; nejméně roku 1364 se musily již přípravné práce začíti, ježto v kap. 47 máme jesté příspěvek arcibiskupa Arnošta z Par- dubic, zemřelého r. 1364; r. 1366 ještě asi slovník nebyl hotov, ježto ve v. 384 se vzpomíná ryba ferm, nyní farma, do Čech vniklá teprve tohoto roku. Ale koncem r. 1368 dílo bylo nepochybně hotovo, jak snad ukazuje ta drobnost, Ze ve v. 970 se ptekládá 'imperatrix knéZna'; tento pfeklad jest při osobě z kruhu dvorských dosti podivný a za života císařovny Anny (zemřelé 11. července 1362) jistě nemožný. Ale lze jej pochopiti v době poslední manželky Karlovy Alžběty, kněžny pomořanské (provdala se za Karla v květnu 1363), jež teprve 1. listopadu 1368 byla korunována za císařovnu v Římě.

A právě v této době :- a o něco dřívější - - vidíme také veliký pře- kladatelský ruch v literatuře náboženské, jehož císař Karel, metropolita Arnošt i Jan ze Středy jsou přímými podněcovateli a řediteli. A tak vznikl také náš Glossář, největší podobné dílo literatur slovanských ve středo- věku vůbec a dílo stejně rozsáhlé jako 300 let později Komenského Janua.

O jeho nedostatcích bylo pověděno zevrubně v úvodě k jeho vydání; zde však, když máme před očima onu ohromnou látku, jakou zachoval věkům budoucím, můžeme teprve správně posouditi jeho cenu. Vidime-li celé ty kolony slov, jež jeho zásluhou máme doloženy již r. 1366, po prvé jím do literatury buď uvedené nebo zachráněné od zániku, chápeme teprve, kolik by nám scházelo, kdyby toho slovníku nebylo. A nemůžeme tici, Ze bychom ta slova nalezli u Velešína, v Trialogu, Lactiferu atd.: vždyť tyto slovníky čerpaly právě svou látku z něho!

Ale, tak jako Lindsay ukázal, tyto kolony napominají také k opatrnosti a rozvaze. Není zde mnoho 'ancient lore', jsou to vskutku ,,glossae col- lectae". Tak jako nejnovéji krásné ukázal H. Skóld,*) kolik domnéle pra- indoevropských kořenů bylo jenom pouhým výmyslem pozdního indického slovnikáře tak jako ukázal Lindsay, jak domnělá vzácná slova staro- latinská jsou pouhá chyba nebo zkomolenina pozdního opisovače středo- věkého, zrovna tak zde nalezne *tenář leckteré domnělé pračeské nebo pra- slovanské slovo jako nový výtvor karolinského slovnikáře.

Český jazykozpyt, s ním veškera slavistika, tedy zcela jistě proč býti tomu neznámému lexikografovi doby Karlovy vděčen. Ale s úžasem uvidí i dnešní čtenář laik, věky vzdálený, kolik slov, tak pracně Klaretem vytvářených, žije ještě dnes, kolik jich týmž způsobem vytvářeli naši bu- ditelé ve století XVIII. a XIX.! A tato tvorba se zakládala na vlastní práci positivní; o tom malý zbytek jeho rozsáhlých skladeb naučných podává výmluvné svědectví.

*; The Nirukta: Skrifter.. knpl. humanist. Vutenskapssamiundet i Lund, VIII, 1926, str. XIV -;- 375.



Text viewManuscript line view