EN | ES |

Facsimile view

801


< Page >

308 B. XXII. Snémy moravské

ukazuje. Coż se pak listuov zévadnÿch aneb na penieze dotÿée, kdoZbykoli pohnal, jistec neb rukojmie, jakož pohánějí jednoho rukojmí ze vší summy, a panský nález na toho by se stal, podle póhonu aby dosti učinil: tehdy ten, kdožby to obdržal na rukojmí svém, neb rukojmie na svém jistci, nemá se žádný výše vést než potud, pokudž oddíl jeho ukazuje a naň prišlo. Pakli by tovaryši jich zemřeli, neodbyvše svých oddíluov, a ten rukojmie opčt pohnán byl od jistce a na ném obdržel, tehdy též se výše vésti nemá, než což by oddíl jeho ukázal. Pakli by se kdokoli zvedl na vyšší summu, než by jeho oddíl ukázal, ten tu škodu povinen bude sám platiti.

7. O mýta panská.

Na žádost pánuov z rytířstva, což se mýt panských dotýče, pan hajtman a páni takovú jim odpověď dali: Což by koli kdo z pánů neb z rytířstva k trhu vezl z svého vlastnieho hospodářstvie, buďto obilé z dvoruov jich i s ospuov spravedli- vých, vlnu, másla, sýry i jiné takové potřeby, a což by tu zase k svej potřebě kaupili, aby z toho mýta nedávali. A kdož by to vezl, ten list pod pečetí pána svého měj; pakli by kdo písaře neměl, ten sám při tom buď, neb služebníka svého známého na mýto pošli, aby zprávu učinil, že ten statek pána toho jest. Než chtěl-li by kdo čímžkoli kupčiti, ten mýto jako jiný kupec dávaj.

Na základě usnesení sněmu v Olomouci z roku 1500. (Registr ouzský, MS. zemsk. arch. mor. v Brně.) Z. Z. 1536 s varianty a dodatky fol. 71 sg.; Z. Z. 1545 f. 118; Z. Z. 1604 s varianty a dodatky fol. 107 sg. Z. Z. 1535 f. 71 tento odstavec napřed: Každý pán aby sobě mejtného tak spravil, aby více nebral, než což by bráti měl. Pakli by co více z cizích lidí aneb člověka vzal, nežli by vzíti měl, ten pán, z čího člo- věka vzato, můž na toho pána neb úředníka to, což jest více vzato, vznésti, a ten pán neb úředník roz- kázati tomu člověku aneb lidem, z kterýchž vzato, to všeckno, což spravedlivě i nespravedlivě vzato, navrátiti. Pakli by to vráceno nebylo, muož ten pán z desíti kop groší pohnán býti od toho, z čího člověka to vzato jest, tolikrát, kolikrátžby se toho dopustilo. A tak páni k svým mýthným pilně dohlédnou a mýtní pánův svých o to se báti budou, aby jich o to, což by spravedlivě pánuom svým dáti měli, takovým nepořádkem jejich nepřipravovali. A mýta. aby byla imprimována, kde, co, z čeho bráno býti , aby se lidé věděli čím spraviti.^ Ku konci pak Z. Z. 1635 přídavek: Také kterýž by člověk co do mlýna aneb ze mlýna

ku potřebě a živnosti své vezl, z toho mýta žádného dávati, ani od něho mýto bráno býti nemá. Totéž obsa- huje Z. Z. r. 1604.

8. O prodávání ryb.

Item. Svolení všech pánuov a rytífstva markrabstvie Moravského: Co se ryb prodávání dotýče v městech a v městečkách, rytířstvo v panských a páni zase v jejich svobodně budú prodávati ryby a voziti moci na ty dny, kteréž k trhóm vysazeny jsü, a v jarmarky.

Item. Svoleno jest, aby páni a rytířstvo lidem svým nebránili ryb kupovati na rybnících, kdež by se kterému zdálo, všakž na tento spuosob: Jestliže by kdo z pánuov neb z rytířstva ryby své maje, lidí svých v tom užiti chtěl, aby jeho ryby



Text viewManuscript line view