EN | ES |

Facsimile view

354


< Page >

230

jest mnoho jazykových nesprávností a mnoho tvarů vulgarních, způsobených snahou mluviti srozumitelně k prostému lidu. Na některých místech jest sloh velice neobratný.

K vyhlazení kacířských postill a kázání vydal jesuita Matěj Václav Steyer (T 1692) r. 1691 v Praze postillu s názvem:

» Postilla katolická na dvě částky rozdělená, nedělní a sváteční, aneb výkladové na evangelia přes celý rok,.. v Praze v impressí universit. Carolo-Ferd. v kolleji Tovaryšstva Pána Ježíše u svatého Klimenta. 7691. (Ve 4%) Věnována jest arcibiskupu pražskému Janu Fridrichovi hrab. z Waldštýna. Předmluva tomuto arcibiskupovi věnovaná brojí proti rozmáhajícímu se kacířství církev katolická usiluje je vypleniti, přece jest prý jím země nakažena a kořeny jeho tkví silně a hluboko v zemi české; kacířské knihy se rozšiřují, ačkoliv jich často- kráte na fasuňky sebráno a spáleno bylo, a s chutí jsou čítány. Na přání arcibiskupovo vydává tedy spisovatel k vyhlazení kacířských postill a kázání postillu katolickou, v níž lid český najde vyloženy hlavní články samospasitelné víry. Dat. na Starém Mésté Pr. u sv. Ignacia L. P. 1691 dne 5. més. dubna. (Podepsán Matěj Štajer.)

Toto 1. vydání postilly Šteyerovy (un. 54 C 57, mus. 35 C 6) vyšlo nákladem Dědictvísyv. Václava. Postille předchází dedikace sv. Janu Nep. ve verších neumělých s rýmy, v níž přirovnává se Jan Nep. k sv. Janu Křtiteli. Dedikaci tuto činí Dědictví sv. Vácslava v kolleji S. Ignácia na Novém Městě Pražském založené.

Postilla dělí se na dva díly, na postillu nedělní (str. 1—592) a sváteční (1—381). Na konci jest rejstřík věcí v této postille obsažených (382—402). Konec: Všecko k větší slávě Boží, též ke cti blahoslavené Panny Marie a svatých milých dědičů Českých Vácslava a Vojtécha etc. (402).

Na počátku každého evangelia jest malá neumélá dfevorytina. Potextu příslušné perikopy následuje vždy vejklad krátký a křesťanský.

2. vydání vyšlo r. 1695 (mus. 38 B 5), opět v Praze, u sy. Klimenta. Postilla nedělní jest na str. 1—506, sváteční 507—834 ; rejstřík 835—9856. Dřevorytiny jsou větší než v 1. vydání. Na konci jest Poznamenání pobožných kněh, které sevynacházejí v Impressí akademické Kolleje Tovaryšstva Ježíšového blíž Mostu. Z postill jsou tam poznamenány: Postylla Šebestiána Sci piona, a neb jak nedělních tak svátečních



Text viewManuscript line view