EN | ES |

Facsimile view

354


< Page >

134

zajde, ano tuto ta drahá obět se obětuje, beránek, jenž snímá hříchy světa! Ó bídná, hanebná duše, že muože tehdáž ležeti, ješto tím i Boha hnčvá i zdraví sobě ujímá.. ! (334%). I zdá se Rokyca- novi, že za jeho mládí bývalo lépe, že obyvatelé měst bývali zbožnější a k Bohu vděčnější. Vzpomíná si, jak před lety v Rokyca- nech lidé s vroucí zbožností klekali při klekání (297"), kterak za krále Václava se to dělo v městech v jednotlivých domech a na rynku též. A kdo by byl neklekl, i hned byl v šatlavě! (428 ). (Viz celý doklad na str. 85.!) Poměry se však změnily. Měšťácinechtí již ani dobrých kněží poslouchati, ozývajíce se proti nim slovy: Jižť nám v naše práva sáhají, jižťnám chtí rušiti naše řády, a my máme ten obyčej, a oni nám cos jiného zamyšlují, již nám chtí z města klášter udě- lati! (89^»-90*; pod. 202%). Tento lid již tak ďábel zmíždil, že těžko se jim již kněz slíbí po městech. Ó řídkol (327°). Tento lid městský málo se o to stará, t. aby měl dobré kněží. A je-li jich dosti, ne- postará se o to, aby je posílal též na venkov, kde prý se jeví větší touha po dobrých kněžích: Když oni mají, co oni dbají o jiné? Ano sedlá- čkové, nebožátka, rádi by měli, i nemohau míti! (104").

Rokycana vytýká též obyvatelům měst, že jsouce často plni hříchův nehodně přijímají tělo Páně: Budau vožralci, opilci, zlomluvce neřádní, lichevníci, a půjdauť k Tělu Božímu. A toto mnoho jest po městech. (178%).

O řemeslech, obchodě, kupectví aotrzích mluví R. často; praví, že všecka řemesla, všichni obchodové, toho všeho nepovedau-li lidé podle slova Božího a zákona jeho, všecko to obrátí se lidem k věčné mauce na věky. (259%. To jest výstrahou pro řemeslníky, obchodníky, kupce atd.

Řemeslníci přispívají svými výrobky k pýše: Řemeslníci by měli, . .. což dělají, to věrně dělati, ne ku pajše, ne ku marnosti, ne k světu. Tak-li jest? Nu, vy krajčí, kožišníci, ševci, tak-li délâte ono i ono? Ba, nefku špice, ale vy byste jim nadělali nějakých rohüv...!* (199^). Tito řemeslníci, ješto pýše, ďáblu slauží, takéť najdau nějakau výmluvu, žeť vždy opremují. (293°).

Krčmáři podporují opilství: Krčmář pro svuoj požitek a pro své pivo všechno zlé přepustí v svém domu, ant se ochotně postaví před ožralci řka jim: Milí hosté, buďte veselí a mějte ve všem vuoli! Jáť vám také učiním, jedno což vám libol'* (75*-").

Obchodníci a kupci stěžují si, že se jim nedaří obchody a kupectví; ačkoliv jsou tím sami vinni, vymlouvají se na leccos; jedni praví, že jsou tím vinny války a nesnáze vzniklé z přijímání



Text viewManuscript line view