EN | ES |

Facsimile view

350


< Page >

260 FALSA. Č. 369: 18. října 1422.

Jan řečený Smil z Křemže vyznávám tiemto listem všem, ktož jej uzřie nebo étûce slySéti budû, že jsem provinil proti urozenému pánu, panu Oldřichovi z Rosenberka, pánu svému milostivému, že i jsa jeho čeledín a služebník u jeho dvora, rozkazoval sem a dopustil sem svým služebníkóm a svým pacholkóm krásti na hospodách, coZ by jim nahodilo a co by jedné zatajiti mohli, a v tom sem shledán i s mými pacholky. A Jeho Milost moha mi učiniti, jakož na takového slušie, se mnú ještě milostivě učinil z své milosti k a mých přátel k snažné prozbé a nade mnü nepomstil i nad mymi pacholky, jakož na takový běh záleží. ProtoZ svrehupsany Jan Smil z KfemZe slibuji svà dobrü kfestanskü vérü, Ze nechci dopustiti viec takových věcí, kteréž by byly proti cti aneboli proti - povědi a řádu zemskému a proti pánu mému milostivému, panu Oldřichovi z Rosen- berka neb proti jeho služebníkóm aneb poddaným všelikakým obyčejem a beze všie zlé lsti. Pakli bych co učinil aneboli svým dopustil učiniti; tehdy vyznávám na sam, že sem propadl JM hrdlo i zboží a že JM muož se mnú učiniti i s mým zbožím, což bude ráčiti, a jako z takovým člověkem, ješto cti a viery žádné nemá a jesto sem ji sám odsüdil,i toho váóho, což mám proti JM", spravedlivě. A toho na svédomie svi vlastni pečet přiložil sem k tomuto listu a na svédomie prosil sem urozeného pána, pana Viléma z Potenstain odjinud s Lopat, přietele svého dobrého, a slovutných panoší Jana Odrance z Drahonic a Racka odtud také z Dra- honic, přátel svých milych, Ze jsü k prozbé vedle mne své pečeti přiložili na svédomie k tomuto listu, kteryZ je dán a psán v Krumlové? den sv. Luká&e, léta od boZieho narozenie tisícieho étrstého dvucátého^ druhého.

Na. perg. prouZcich pfivéSeny Gtyfi pečeti: 1) Jana Smila z Kfemże; popis viz u č. 147. 2) z červ. vosku, na štítě tři kosmé pásy, nad helmou koruna, nápis: +8 + Vilhelmi + de + potn- stain+ (srv. u č. 38). 3) z černého vosku, na štítě i nad helmou střela, nápis: * S » iohis « de - drahon - 4) jako předcház., nápis: racknois : de drahonic + (Pečeti jsou pravé, nikoliv pa- dělány, jak mínil Sedláček na uv. m.; srv. též dole pozn. 1).

Na rubu písmem 15. stol.: Zápis od Jana z Křemže, že se víc neslušných věcí proti panu Oldřichovi z Rožmberka dopouštěti nebude. 1422. Pozdější ném. regest.

a) tak or.

1) Že Vilém z Potštejna a z Lopaty nazývá se tu dobrým přítelem Smilovým, ačkoliv ve své žalobě na Oldřicha z В. (г т. 1437 viz výše č. 350) Smil stěžuje si i na něho, nazývaje jej Jidášem, je velmi podezřelé. Viléma z Potštejna, který od počátku vladafeni Oldfichova vysky- tuje se často na listinách Olařichových jako svědek, lze zajisté hledati na straně Oldřichově i v jeho sporu se Smilem z Křemže. Spíše Jan Odranec a Racek z Drahonic byli s počátku při Smilovi srv. Wagner v ČČM. 1888, 170 a d. Avšak r. 1427 činili smlouvu mezi Smílem a Oldřichem (viz výše č. 140); tehdy pravděpodobně jíž stáli na straně Oldřichově a jemu jakožto přátelé propůjčili své pečeti k tomuto podvrženému listu. Stejně učinil i Vilém z Potštejna; všichni bylí v listu úmyslně uvedení jako přátelé Smilovi, aby tím bylo odvráceno podezření proti pravosti listu. 2) Datum v Krumlově svědčí též o falsu; Olařich byl tehdy v Pasově, srv. výše č. 72 ze 17. října 1422.



Text viewManuscript line view