EN | ES |

Facsimile view

306


< Page >

XVIII O půhonných přích na soudě dvorském.

prošel-li při , ztratil přit zrovna jako ten, kdo na roce jemu daném nestál, a - vod, jemuž bylo dáno za právo, zaplatil úředníkům poplatek řečený památné (memo- riales) ve výši pěti věrdunků, z čehož místosudímu náležel třetí a písaři pátý gro&.?

Když pohnaný svým nestáním nebo tím, že se mu nepodařilo přísahou do- kázati svou nevinu, ztratil při, nastalo proti němu řízení exekuční.3 Nejdříve byl naň vydán list na ámluvu.* List ten není adresován samému pohnanému, nýbrž některému manu, jemuž se v něm ukládá, aby buď osobně nebo skrze posla oznámil pohnanému, že se do dvou neděl vyrovnati s původem po dobrém. Když tento man vykonal svou povinnost a pfitisknuv k listu na úmluvu svou pečet jej zase k úřadu dvorských desk vrátil, byla o tom zapsána v juxtě při půhonu poznámka, za jejíž zapsání náležel písaři dvorských desk poplatek čtyř grošů.5

Vyrovnal-li se pak pohnaný s původem, dal původ záznam o půhonu a žalobě v deskách přetrhnouti. K tomu pak v juxtě přidána poznámka actor dimisit citato pleno iure.é Jestliže však se pohnaný po dání úmluvy s původem nevyrovnal, mohl býti naň a na jeho nemovité jmění po dvou nedělích učiněn zvod, jímž měl býti původ uveden v držení majetku svého odpůrce do výše škody, která mu byla způsobena. Neměl-li původ sám dostatečně velkého majetku, aby mohly býti z něho uhrazeny škody, které by snad zvodem způsobil, musil si opattiti rukojmí, kteří se zaň u úřadu dvorských desk zaručili.?

Zvod prováděl v přítomnosti obou stran nebo jich zástupců písař dvorský bud sàm8 nebo s poslem (komornikem); úřadu desk dvorských? jindy menší písař,10 a někdy byl na zvodě i jen posel úředničí sám.1! Za vydání úředníka na zvod měl ten, kdo byl zveden, dáti místosudímu kopu grošů a písaři pět věrdunků

1) Viz str. 15 čís. 42, kde týž původ žaluje dvě osoby, z nichž jedna při přísaze neprošla a druhá se k přísaze nedostavila.

2) Viz JIREČEK, Cod. iur. boh. II», str. 406 čl. 20: Od wlozZenie práva staného pfi póhonu pét vérdunk památného; v tom podsudí třetí groš a písař pátý.

3) Příklady řízení exekučního viz na str. 102—103 Čís. 281, str. 122—123 čís. 328, str. 154 155 čís. 399, str. 170—171 čís. 436.

4) Podle formulářů zapsaných v příručních knihách DD. 30 na str. 22 a DD. 32 na str. 49 na . list na úmluvu ke při čís. 183 (str. 69) této knihy zněl by asi takto:

Brzenko de Skala, iudex curie regalis per Boemiam, ceterique beneficiarii czude eiusdem. Tibi Mauricio de Oneklass, omagiali regio, aucto- ritate regia et sub pena X marcarum argenti mandamus, quatenus Jodocum de Bluku per te ipsum vel nunccium tuum ydoneum et fidelem personaliter accedens, monere debeas, quem et nos presentibus monemus, ut cum Hinkone de Bluku super causis suis iure obtentis infra hinc

et XIIII dies amicabiliter conponat et concordet; alias, quantum de iure nostri beneficii fuerit, contra ipsum et bona sua procedetur. Fidem nobis execucionis facias per impressionem sigilli tui ad presentes. Scriptum apud tabulas curie regalis anno Domini MCCCCV feria sexta post Stanislai* sigillo beneficii nostri sub ap- penso. . (^ To jest: 15. kvétna.

5) JIREÓEK v kn. uv. str. 406 &l. 21: od vloženie úmluvy 4 groše.

6) Viz str. 182 č. 453. Za propuštění půhonu náležel úředníkům 'poplatek pět věrdunků, a v tom místosudí měl třetí groš a písař pátý; viz JIRE- ČEK uv. kn. str. 407 čl. 27.

7) Srv. str. 24 čís. 56: Mykess de HI. fideiussit pro Blazna et Johanne, quia iuste ducunt ius. .

8) Viz např. str. 13 čís. 39, str. 15 čís. 42, str. 168 č. 431.

9) Viz str. 69 čís. 183.

10) Viz str. 92 čís. 248.

11) Viz str. 123 čís. 328.



Text viewManuscript line view