EN | ES |

Facsimile view

299


< Page >

136 O kšaftích a poslední vôli.

někteří za dědice ustanoven a ustanovení byli. Aneb při nej- menším, aby někomu a některým tak kšaftem statek byl odkázán a na se vztahoval, kdožby a kteřížby dluhy a závady ne- božtíka platiti a vůli kšaftujícího vykonati měli. A komuž se | statek ksaftem na větším díle odkazuje, ten tuto vedle práva

za dědice rozumín býti .

II. Druhé, aby kšaftující, před svědky téhož svého kšaftu, vůli svau oznámil aneb předložil, aneb k též vůli své sepsané aneb zapečetěné se přiznal, že ta vůle jeho poslední a konečná jest, řečí svau před týmiž svědky potvrzoval, jim ji svěřoval aneb před právem oznámiti a vysvčdčiti poraučel.

III. Třetí, aby jednohokaždého městského kšaftu před právem svědkové byli a jej pořádně vysvédčili, oznámice, že jim takový kšaft od nebožtíka byl dán aneb svěřen za živnosti ještě jeho; aneb že jsau od kšaftujícího mluviti slyšeli, že jest se před nimi takto a v takových slovích k vůli své poslední přiznával, takto a takto o tom statku svém i o jiných věcech řídil a poraučel.

IV. A těchto tří slavností pomíjeti se nemá; proto, že ten ksaft, pii nómżby slavností právních nebylo zachováno, za po- řádný u práva jmín a držán nebude. |

Kšaft bez slavností za pořádný držán býti nemá. Slavnosti pak jsau tyto: 1. Aby kšaftem dědic neb dědicové ustanoveni byli. A dědic jest - ten, komu se statek na větším díle odkazuje. 2. Aby kšaftující vůli svau poslední před svědky neb právem oznámil, a jest-li sepsána, k se přiznal. 3. Aby kšaft pořádné vysvědčení měl.

D. LIV.

Než kdožby kšaftu svého sám ještě za živnosti své aneb po relátořích do raddy k schování a k věrné ruce spečetěného podal; na tom poněvadž, kdy a kterého léta i dne podán bývá, se poznamenává: protož kšaftu takového potřebí není vysvědčo- vati; než po smrti toho, k žádosti přátel a stran, čten a vy- hlášen býti .

Kšaftující podá-li kšaftu svého do raddy za živnosti: ten vysvědčování nepotřebuje,



Text viewManuscript line view