EN | ES |

Facsimile view

268


< Page >

218

Známý dějepisec lužický Christian Adolf Pescheck, který si ve svých pracích povšiml otázky, odedávna důle- žité, jsou-li totiž v Praze ještě nějaké středověké listiny,'?) týkající se lužických dějin, dal se po stopě listin, jež po- cházely z archivů lužického Šestiměstí, a jež roku 1547 byly zadrženy českou kanceláří. Pescheck ovšem neměl valné naděje, že jeho pátrání bude úspěšné a soudil, že jest nutno ponechati věc toliko šťastné náhodě, lze-li po stránce vůbec ještě doufati v jakékoliv potěšitelné - lezy.*) Z dopisu, který mu na jeho dotaz zaslal Hanka, se dověděl pouze, že prý archivář Hulakovský viděl v místo- držitelském archivu v Praze četné listiny, týkající se Ži- tavy a Ojvína, jež prý však vesměs pocházely teprve z do- by po roce 1534.

Upřílišeným představám o ztrátách, jež tehdy Šesti- městští utrpěli na privilegiich, podlehl i Hermann Knothe,*) který měl za to, že král Ferdinand I. vrátil hor- nolužickým městům pouze nevýznamná a téměř bezcenná privilegia. Naproti tomu prohlásil zcela otevřeně R. Jecht,*) že, jak ukazuje inventář, tenkráte pořízený, ne- byl (Zhořeleckým) odňat bezmála ani jediný diplom. Po- dle mínění Jechtova, i kdyby prý tehdy vskutku Ferdi- nand I. nebyl býval vrátil městu Zhořelci některé privile- gium v originále, mají prý je Zhořelečtí zachováno zcela jistě v opise. Proto také bylo by prý lze určiti přesné roz- sah ztráty na privilegiích, ježto privilegia a listiny, o něž jde, byly již častokráte před odbojem z roku 1547 v kro-

ního archivu; tam se uvádí o čísle 75: »Ein Vidimus der Mark- grafschaft Budissin und der Stadt Budissin, Camenz und Lubona Freiheiten ihnen von Kg. Johann von Beheimb etc. anno 1319 et 1339 und von seinem Sohn Kaiser Carolo IV. als böhmischen König gegeben.«

5) Chr. A. Pescheck, Sind aus Prag zur lausitzischen Ge- schichte noch mittelalterliche Urkunden zu hoffen? (Archiv für Süchsische Geschichte, 1843), str. 289—295.

1) Neues Lausitzisches Magazin, XXVIII. Band, (1851), str. 94.

2) H, Knothe, Urkundliche Grundlagen zu einer Rechtsge- schichte der Oberlausitz von ältester Zeit bis Mitte des 16. Jahr- hunderts, (Neues Lausitzisches Magazin, 53. Band, 1877), str. 394.

2) »,..und das damals angelegte Verzeichnis beweist, dass kaum ein Diplom in Prag zurückgehalten ist.« R. Jecht, Quellen zur Geschichte der Stadt Görlitz bis 1600, (1909), str. 5.



Text viewManuscript line view