EN | ES |

Facsimile view

1104


< Page >

Všeobecný řád mlýnský 1814, 1. pros. 513

oného mlejna užívati, v němž ou nejlépe poslouženu býti se domnívá. Tím ona po- viunost neboliZ závazek na žádný způsob se nevyzdvihuje, že ti, kteří mlejny s tou služebností [Dienstbarkcit] přijali, obilí buď zdarma aneb ze skrovné náhrady mlíti, dotčenou služebnost ještě pořád vykonávati musejí.

4. Všudy mají podstatní dílové [dic Bestandtheile] mlejnu, totiž: kola, lopatky, palce, pastorky neboliz tryby, kamenf oc [Räder, Schaufeln, Zähne, Getriebe,*) Stein, acl, všechno mlynářské nádobí, totiž: pytlíky, pytle, řešeta, škopky, kadečky a t. d. |Beutel, Sàcke, Siebe, Schàfeln, Bodungen u. s. w.] v dobrém stavu před rukama býti. V mlejnich musí vesměs náležitá čistota panovati, a mají se půda, stěny, truhly [Kasten], dvere a okna v tak dobrém stavu drżeti, aby nic, ani od obili, ani od mouky v strátu nepřišlo. *) Tištěno: Getrcibe.

5. Pouštění vody na kola, rychlost a ostření neboliž křesání kamenů [Schár- fung der Steine], přiblížení běhouna k spodnímu kamenu [des Laufers zum Boden- steine], śirokost pytlika, a natazení odrázky jak pro pytlování [die Spannung des Anschlages sowohl für die Ausbeutelung], tak i cisténí, se tak ziíditi, jak po- vaha obilí a mouky, ana z něho mlena býti , dle stupňů své rozličné jakosti toho žádá [wie cs die Beschaffenheit der zu vermahlenden Frucht... nach den stufen- weisen Mahlgängen fordert].

6. Na obilném mlejné [Mahlmůhle] nesmí se bez obzvláštního vrchnostenského povolení nic jiného, než rozliční druhové mouky mlíti, jakož i obilí šrotovati, nikoli ale néjaké jiné véci |Gegenstände] roztirati.

7. Žádný nemá za mlynářského chasníka [Můhlknecht] přijat býti, leč: který se tomu řemeslu pořádně vyučil, tím méně pak řízení mlejna na své starosti míti.

8. Každý mleé [Jede Parthei] müze své vlastní obilí sám semleti, a od mly- náře takové připravení a zostření kamenů žádati, jakého druh mouky potřebuje, který obdržeti míní. Mlynář jest při tom také bez pobídky mlečů povinen, kameny alespoň po každém znamenitějším mlení [nach jedem Muth] aneb po semlení třidcáté dolnorakouské míry zostřiti, v nově zostřené kameny nasypáním jedné míry otrub [durch Herablassen eines Metzens eigener Finschůttkleien] náležitě vyčistiti, a tím prázdné místo kleští [den Raum der Zange] naplniti.

9. Každému mleči jest nezamezeno, při mlení svého obilí, třebas by ho sám mlynář obstarával, přítomen zůstati.

10. Mlečové mají se v tom pořádku, jak do mlejna přicházejí, nechť oni málo aneb mnoho obilí mají, odbejvati, naceż pořádné zaznamenání k nahlédnutí mlečů vedeno býti . Každému musí se jeho s sebou přivezené obilí, pokudž šest měr vynáší |beträgt], zvlášť mlíti, a nesmí se s obilím jiných mlečů proti jejich vůli zmichati.

Archiv Český XXV. 65



Text viewManuscript line view