EN | ES |

Facsimile view

1104


< Page >

Z roku 1791, 14.—28. říj. 325

2. Že ona obec v místě Záles a Kovaniné svobodué popel sbírati a shromaZdovati může, ale sice: vždy pod pokutou, kdyby vaření flusu zanedbat měla, z příčiny onu [flusárnu] vrichnost na sebe vziti bez ouplatku právo [sobě] zanechává. Pak v druhých vesnicích panství Vléovského sbírati neb skupovati se nepovoluje.

3. Když by ale obec méla skrize oheü kovárnu na jiném místě přestavěti, tehdy vždy s vědomostí ouřadu se státi .

4. Že vždy cela obec jedeu za všechny a vsichni za jednoho stati se zavazujou, ze pak |éti: jak| v placení kapitálu, tak činže, i za všechny jiné padající mohoucí daně.

Když z cela oné zakoupené pole, luka, pastvisté, lesy, porostliny, chalupu, flusárnu i kovárnu bude rozdéeliti chtiti, to bez vědomosti ouřadu vrichnostenského se státi nemůže, a sice taky s tím vědomím muší ona činže na rozdílné vždy rozpartirována byti.

K potvrizení téhož jest toto schválení postavené, a od unás spřed menovaných Františky a France sv. R. P. hraběnky a hraběte ze Sikinu podepsán a zhotoven, a ouřadu s tinto. dolozeni[m] odesláu byl, i ouo v ceskou reti pielożiti a na tuto stranu postaviti, pak dokonalý kontrakt z obci Zaleskou jmenem vrichnostenskym vyhotoviti a podepsati, a z toho vejpis sobě zapechati, onen ale ovinikal |origindl| kupujici obci do rukouch vydati. Jenż se stalo v Monheimu dne 14 Oktobru 1791.

(L. 5.) Františka hraběnka ze Sikinu. (L. S.) Frane hrabé ze Sikinu.

Drabsuv opis v painétní knize obce Zálezlské str. 45. - Srv. sinlouvy vy8e str. 314--319 . 769 a 110.

713.

1791, 28. října: Rozhodnutí Leopolda II. o žádostech stavů českých v příčině tělesného trestání poddaných « jich odsazování se statki.

Hofdekret vom 28. Oktober, kundgemacht in Dóhmen den | Dezember 1791. Über die stündischen Wiinsche daselbst wird Folgendes vororduet.

Bei dem Unterthans-Strafpatent vom Jahre 1781 hat es allerdings zu ver- bleiben, und hat in dessen Folge die Obrigkeit ohne Einwilligung des Kreisamts bei angesessenen Unterthanen von Verhangung der Stockstreiche sich zu enthalten: findet sie aber diese Züchtigung nóthig. so hat sie das Strafprotokoll dem Kreis- amt zu überschicken, dieses aber zu erkennen, ob die Stock- oder Ruthenstreiche dem Vergehen angemessen sind.

In Ausehuug der uncingekauften Unterthanen wird im Fall einer Abstiftuny gestattet, dass zwar die Obrigkeit sogleich die Liquidirung und Abschätzung vor- nehme. jedoch bis zur erfolgenden kreisimtlichen Entscheidung mit der Übergabe selbst zuriekhalte. Da aber, wo es auf die Abstiftung eines cingekauften Unterthans ankómmt, kann ihm der Wert des Grundes nicht benommen, sondern dieser muss ihm so weit nach Abschlag der. darauf. haftenden. landesfürstlichen. und. obrigkeit- lichen Schuldigkeiten. dann der Privatforderungen. nach der erfolgten. ordnungs- massigen Veritusserung noch etwas erübrigt auch richtig hinausgezahlt werden: und kann daher dic Übergab ciner cingekauften Wirthschaft an dic Familie des Abge-



Text viewManuscript line view