EN | ES |

Facsimile view

1094


< Page >

244 A. XXXII. Dopisy pánův Jana a Vojtěcha s Pernšteina

kdyby přítel v nějakú těžkost aneb vinu upadl, že jest slušné, ale když se vina ani příčina nenachází, znám, že lítost a nějaká těžkost musí býti, kdy se vidí, že se křivda děje příteli. Pak muoj milý pane synu, těchto časů které se věci na mně vyhledávají, jistě sem k nim příčiny nedal; pak nevím tomu co jiného říci, než Pánu Bohu po- ručiti, kterýž v se doufajícího nikdá neopouští.

Co se pak toho tažení dotýče, nevím k němu co jiného říci: dal Pán Buoh lidem rozum, aby byli rozdílní od hovada, ale při tomto tažení rozum od lidí od- stoupil; táhnou, nevědí proč, poněvadž to všecko, proč se děje, před nimi tejno jest, než o tom se , že žádného nepřítele nemáme a sami sme se žádnému za nepřítele nepostavili. Král JMt v posledním mandátu psáti ráčí napomínajíce k tomu tažení, a tak toho dokládati ráčí, kdoby netáhl, že s těmi kraji poslušnými bude se věděti k nim jak zachovati; pak tak toho zprávu mám, že jest osm krajův, kteříž táhnou, a šest, kteříž netáhnou. Pak přijde-li k tomu, jakž JMt psáti ráčí, aby jedni krajové k druhým o to přistupovali, naplní se řeč Kristova: království samo v sobě rozdělené zpustne a dům.na dům padne; pak může se to písmo na tomto království vyplniti, prijde-li k tomu. Skrze nejvyššího pana kanclíře a pana Sebestiśna z Weitmile s králem JMtí jednám, aby ráčil, což na mne přijde počet jízdných, mně pustiti, poněvadž JMt také přijímati ráčí, a že JMti peníze dám, co na ten počet přijde, kterýžby JMt pustiti ráčil do svatého Martina; pak ráčí-li jej JMt pustiti, také vypravím, pakli toho JMt neráčí učiniti, tak v krátkém času tomu nikterak dosti učiniti nemohu.

Ráčili jste mi napsati, že vypravujete podle sněmovního svolení; také se těm vidí, kteříž na odpor tomu tažení sou, poněvadž se žádná potřeba dobrého toho krá- lovství neoznamuje a o žádném se nepříteli neví, že také podle sněmovního svolení nejsou povinovati tähnouti.

Paní Kateřina manželka vaše a dcera v pátek ke mně přijela v dobrém zdraví. A s tím, muoj milý pane synu, pán Buoh rač dáti, abychom se spolu ve zdraví shledali, jest-li vuole jeho svatá. Dán na Pardubicích v neděli před sv. Františkem léta oc 46.

Orig. archivu Třeboňsk.

398.

Jan z Pernšteina Hendrychovi staršímu z Švamberka, jak by vedle poručenství bratra jeho paní Anna měla býti opatřena. Na Pardubicích 1546, 6. října.

Službu svú oc. Píši nejvyššímu panu komorníku, panu otci svému milému, což se pana Adama z Šternberka dotejče, anebo pana Vilíma, syna jeho, a summy, kterouž bych ještě paní Anně vyplniti měl podle poručenství nebožtíka pana bratra mého, aby pán se panem z Šternberka o to rozmluvil, což se opatření jejího dotejče



Text viewManuscript line view