EN | ES |

Facsimile view

1092


< Page >

FONTES RERUM BOHEMICARUM Series nova tomus I.

v kronikářově osudu a povolání, v nastoupení kněžské dráhy, je to ale spekulace, která málo reálných opěrných bodů.

Kronika Františka Pražského v rukopise bezprostředně navazuje na Kroniku pražskou děkana Kosmy a jeho pokračovatelů, a proto autor svou práci pojímá logicky jako její druhou část. Začíná obdobím vlády Václava I. - v prvních kapitolách se tedy překrývá s vyprávěním Druhého pokračování Kosmova - a ve třech knihách je dovedena k roku 1342'. Na samém počátku následujícího roku (5. 1. 1343) umírá iniciátor díla, biskup Jan IV. z Dražic. Zdá se, že František potom práci přerušil a uzavřel: třetí kniha totiž je velmi krátká: oproti prvním dvěma, které mají 31 a 24 kapitol, obsahuje pouze sedm nepříliš rozsáhlých kapitol a končí jasným explicitem. Zda František ukončil psaní, protože ztratil s biskupovou smrtí motiv pokračovat, nebo zda mu to nedovolily okolnosti, se můžeme vzhledem k našim mizivým znalostem jeho životních osudů jen dohadovat. Právě tak se můžeme jen dohadovat, co ho po značném časovém odstupu přimělo se ke kronice vrátit. Snad tu hrál roli podnět Karlův - nikde ovšem nemáme o něčem takovém ani nepatrnou zmínku -, snad tu působila celková atmosféra Karlova dvora, která kronikářské práci přála, spolu s ctižádostí autora přispět nějak k zachycení činů velkého panovníka?. byly důvody jakékoli, skutečností zůstává, že František nejspíše vletech 1353-1354, ale určitě před rokem 1355, vzhledem k tomu, že Karla důsledně jmenuje králem římským a českým, vytvořil druhou redakci své kroniky. První dvě knihy převzal jen s malými změnami, třetí pak výrazněji přepracoval a především rozšířil, takže 30 kapitol a sahá do r. 1353.

Pramenná základna Františka Pražského není příliš rozsáhlá. V první kapitole první knihy sáhl po Dalimilově kronice. V dalších třech kapitolách věnovaných vládě Přemysla Otakara II. čerpá především ze dvou menších letopisů (Příběhy krále Přemysla Otakara II. - Annales Ottacariani; Vypravování o zlých letech po smrti Přemysla Otakara II.), které jsou součástí t. zv. Druhého pokračování Kosmova. Od 5. kapitoly je mu hlavním pramenem Zbraslavská kroni- ka, dílo dvou učených opatů _ cisterciáckého kláštera na Zbraslavi - Oy (+ 1314) a zvláště jeho nástupce Petra Zitavského®. Petr vytvořil z původně klášterní kroniky skutečně historické dílo, vzácně kritické, značně objektivní povahy a stylisticky vysoké úrovně. František Pražský převzal ze Zbraslavské kroniky valnou většinu věcných informací, v mnoha případech však vyprávění své předlohy zkracuje, vynechává konkrétní okolnosti, jména, data apod. občas na úkor srozumitelnosti textu. Vynechal i většinu veršů a zredukoval zprávy o událostech, které se netykaly

| I. kniha - dor. 1316; II. kniha - 1316-1333; III. kniha - 1333-1342 /v 2. recenzi 1333-1353 viz dále/

? Cf. J. Spévdcek, Karel IV., s. 386: "Po Drazicové smrti podlehl FP bodmanivému kouzlu osobnosti mladého markraběte Karla a jeho státnickým úspěchům natolik, že se stal jeho proním kronikářem. "

9% Kronika končí rokem 1338, posledním spolehlivým časovým určením týkajícím se Petra Žitavského je listina markraběte Karla daná v Kolíně n. L. 18. srpna 1338 (v. Spěváček, Petr Žitavský a počátky lucemburské dynastie, Medievalia Historica Bohemica 3, 1993, s. 195), r. 1340 je na Zbraslavi nový opat.

VIII



Text viewManuscript line view