EN | ES |

Facsimile view

1081


< Page >

167

bylo o tom a dosti bedlivě ohledováno sem i tam, kdo by se tam hoditi mohl? I na tom sme se snesli a jednomyslně - stali, aby za nimi byl vypraven B. Mach Sionský, kterýž v Bo- leslavi býval zprávcí. A to sme jemu usoudili z těchto příčin, že se po něm ptali nepřátelé jeho i naši a &pehovali, chtíc ho vzíti, a jemu ubohému Bratru bylo se těžko skrývati a scho- vávati s jeho nemocmi. By pak mezi námi kterými měl se kde kryti, nemohlby nic délati, a my k nému chodie, proná- šeli bychom ho.

Když tam vyjede, bude moci volně dělati a ouřad Pána svého vykonávati mezi tím lidem Božím z Cech vyšlým.

Leta Páně 1549.

Když se B. Mach Sionský z Prus do Moravy z potřeb pilných navrátil, a k sobě starších z Cech i z Moravy do Pro- stějova ke dni svatých Simona a Judy povolal, o těchto - cech společně rozjímáno a zavfino bylo.

Nejprvé. Odpověď dána Pavlovi Sperátovi, biskupu Poma- zánskému v Prusích, na jeho široké psaní, všechněm starším leta téhož měsíce září 18. dne učiněné, v němž zprávy od nich žádal, ne jedněch artikulů Jednoty tu se dotýkaje, a zvlášť stavu zdrželivého zprávy od nich žádal. A poněvadž to jeho psaní i s odpovědí bratrskou mnozí mají, z příčiny se zmínka o tom stala pro potomky.

Item. Na přímluvu velikou téhož biskupa Speráta, ano vice pro očištění Jednoty narčené a široce rozvolané, že zou- myslně a potupně vším školním literním uměním pohrdá, z příčiny nařízeno jest, aby někteří mládenci vypraveni byli na učení, jako ze jmena Jan Přerovský Blahoslav, Jan Ro- kyta. A na to jim pomoc učiněna, totiž každému z nich pa- desáte tolarů dáno, a do Basilie vysláni. Potom Jan Benát- ský, Jan Lorenc, Martin Abdon do Královce, aby se v potře- bách také pilnych Jednoté hoditi mohli,

Item. Také jest dána odpovéd B. Urbanovi Hermanovi do Prus na jeho psaní, kteréž Bratřím starším učinil, v némZto nemožnost svou v stavu zdrželivém zůstati, bez škodlivých poškvrn duše a nebezpečenství svědomí svého býti, oznámil. I dopuštěno jest jemu toho, aby se raději oženil, nežli by se pálil; však to na jeho svědomí vloženo, aby se vtom ohledal, upřímněli se při tom a neklamáli nepravost, o čemž v od- povědi na psaní jeho šíře se předkládá.

Item. Johannes Jirk, bakalář v Kvizině v Prusích, za



Text viewManuscript line view