EN | ES |

Facsimile view

1071


< Page >

34

hnévem zaslouZenym zle se daří křesťanům a pohané krutě na doléhají, aby bděl za a jich bránil. Vojsko křesťanů trpí a strádů, & prece řinčí jejich meče za osvobození Tvého hrobu tak dobře, jako by putovali za more. Lépe by bylo nebyti na- rozenu nez zde nevítéziti. Odpust nam, Boże, pro umučení své, neb prisam Bůh, nezvítězí-li Ofakker, jsme ztraceni !

V básní jiné upomíná krále na obvyklý ve středověku obraz kola štěstí, na němž vždy jeden je nahoře, druhý dole třetí vystupuje, čtvrtý sestupuje, a vyzývá krále, chce-li zůstat nahoře a státi se císařem, aby miloval Boha, poslouchal rady moudrých a byl štědvý. Vy rozdáváte, čeho Váš otec ani neměl, a chováte se dle příkladu Alexandrova, jehož sláva ve všech zemích žije, protože daroval bez šetření !

Take Fridrich von Sunbnig vyprovizel Premysla na - lečném tažení, a sice do Uherska r. 1271. Básník byl přítomen, jak vypravuje, když král český v sedmi jen týdnech dobyl dvaceti bohatých tvrzí v Uhersku; most tisíc loket dlouhý udělal navzdor Uhrüm pres Dunaj, pak pres osm jeslé řek (ramen dunajských) vystavěl mosty a dobyl Prešpurku. Básnik viděl obléhati Altenburg na vodě a na zemi; král dobyl bo- hatćho Miesenburgu, kdeż rozkotány valy a věže; pak hnal tři mile daleko třicet tisíc: nepřátel do Rábnice, kdež Hunů nesčíslně mnoho se utopilo !).

Po , zdá se, že se básník odebral na dvůr český, ale že zde v očekáváních svých byl sklunán; aspoň stěžuje si, že královské slovo ho oklamalo, ze jednoho krále Axo zvrhlo se v Ne 2).

Že se báseň vztahuje na krále českého, dosvědčuje okol- nosť, že básnik agituje pak ve třech básních pro krále Rudolfa *).

1) Palacký (Děj. I[., 1, 76 80) vypravuje tento děj zcela podobně, aniž by básníka našeho nebo jiný pramen pro tyto podrobnosti citoval, nejspíše podle kroniky Otakkerovy.

?) IV., 23. Mich hát eins küneges betrogen und dar zuo mauegen ian....

3) IV., 24—26, z nichž uvádím verše z 25.:

Der bäbes allen kristen vürsten brieve hät gesant Diutischen, Walhen, Winden, phaffen, leien, swie si sint genant ..,



Text viewManuscript line view