EN | ES |

Facsimile view

Francouzská Hussitica

AuthorAugustin Neumann
Date1923
LanguageCzech

< Page >

nic, nýbrž praví, že od Žlutic táhli husité ke Gutštýnu. Tomkovu nejistotu, zda hrad padl, či ne, rozptyluje zpráva chebských údajem velmi podrobným. Gutštýn padl, při čemž husité zajali asi 150 mužů, které odvedli do zajetí. Odtud táhli ke Stříbru, kde, jak v listě čteme, prodleli od jednoho poledne do druhého a utrpěli nějakou škodu. Stříbro bylo patrně první místo, kde narazili na odpor a nikoliv Horšův Týn, k vůli němuž dle Tomka se dostavili bavorští vévo- dové. Odpor tento byl velmi mocný u Biskupské Týnice. V Tomkovi se o něm nedočítáme, ale podle jiného souvěkého dokladu byli tam husité před 4. květnem.! Jakmile se okolní panstvo dovědělo, že husitská vojska se blíží k Týnici, počali (dle našeho dopisu) sbírati lid a skutečně sestavili malou armádu čítající deset tisíc dobře ozbrojených pěších i jízdných. Jakmile se husité o tom dověděli, tedy se dali na útěk směrem k Domažlicím, Klatovám, Praze, Žatci, Lounům a Slanému. Měšťané z Biskupské Týnice toho použili ku výpadu z města, při čemž pobili asi 300 husitů. Chebští odeslali tehdy do Čech 800 mužů, kteří tam pobyli celé dva týdny a vrátili se odtud dne 7. května.

Jiný list z téhož roku datovaný v Norimberce (dne 2. srpna) dává nám tušiti, jakým dojmem působila v Německu zpráva o oble- žení Karlšteina. Poslové Štrasburští sdělují z Norimberka, kterak císař a kurfiřrové se usnesli poskytnouti obleżenym co nejdříve pomoc. Do Čech mělo býti posláno bezodkladně vojsko a potraviny a zároveň měly býti odstraněny všechny domácí rozbroje. Císař i kurfiřté chtěli věděti, kolik může každé město poskytnouti a proto města se usnesla, že budou míti v tom ohledu zvláštní poradu, jejíž výsledek bude oznámen přímo císaři. Na to se budou raditi s kurfiřty.

Posledním dokladem o husitských vojnách jest dopis Kuny z Kolbs- heimu odeslaný štrasburským z Norimberka (19. srpna 1431).2 Do- čítáme se v něm o zajímavých podrobnostech ohledně bitvy u Do- mažlic. Posel vypisuje vše od počátku. Kolbsheim byl s ostatními zástupci měst u císaře Zikmunda, který je vybídl k tažení do Čech. Poslové si vyžádali kratší lhůtu k úplnému vyzbrojení vojsk, načež císař je přehlížel na jedné pláni u Norimberka. Potom vojsko vy- trhlo a přidružilo se k oddílům panským. Spojené voje přitrhly do Tachova, kde se zdržely asi čtyry dny a noci. Vše bylo spáleno na čtyry míle kolem města. Z Tachova postupovala vojska k Do- mažlicím, při čemž spálila asi na dvě stě osad. Na Nanebevzetí P. Marie vytrhli kurfiřti z Domažlic, bitva nastávala. Jest tfeha

1 UB., I, 197. 2 Pfiloha ć. 29.

50



Text viewManuscript line view