Oprávněnost této specializované výstavy je nutná z hlediska prudkého vývoje plastických hmot, především však jde o součást státního racionalizačního programu úspory kovů.
Novinky z oblasti výpočetní techniky jsou na programu semináře, který je zaměřen na rozvoj systémů, systémy vyšších generací a na seznámení s novinkami periferních zařízení a přenosu dat.
Kursy slouží k zopakování a prohloubení jazykových znalostí získaných ve dvousemestrové audiovizuální výuce, aby posluchači mohli bez obtíží překlenout časovou mezeru, která je dělí od specializovaných kursů pro techniky.
Kolektiv pardubického střediska ČVTS, Institutu pro rozvoj a realizaci vynálezcovství i zlepšovatelství, se zavázal ve svém kolektivním socialistickém závazku, že na počest # sjezdu * ČVTS mimo své plánované úkoly pomůže s přípravou a realizací národních dožínek, které se uskutečnily # až # září v Hradci Králové.
Pro drůbežářské závody v Xaverově navrhl a postavil dílčí expozici o nových technologiích drůbežářské velkovýroby a také v Přelouči vypomohl při instalování výstavy nových zemědělských strojů a zařízení.
Zařízení chráněné patentem umožňuje zpracovávat celoroční předpověď počasí až s # procentní pravděpodobností, což by našemu zemědělství bylo velmi prospěšné.
Návštěvníci * Invex v Brně měli možnost prvně se seznámit s exponátem Františka Šrolla ze Smržovky, který vystavoval prostřednictvím ČVTS, Komitétu pro vynálezcovství a zlepšovatelství.
U příležitosti podzimního veletrhu v Brně byl tento exponát na burze technických zlepšení v brněnském muzeu, kde institut měl technickou dokumentaci, za účasti původce jako možného konzultanta.
Syntetické materiály nelze dnes již chápat jako náhražku přírodních surovin, stejně tak jako svého času nebyl kov náhražkou kosti nebo kamene, ale novým materiálem s odlišnou, mnohem vyšší a všestrannější užitnou hodnotou.
Ostatně spotřeba surovin všeho druhu je již ve vyspělé společnosti taková, že bez syntetických materiálů by nebylo možné v mnoha průmyslových odvětvích udržet dosavadní objem průmyslové výroby.
Splnění vzrůstajících požadavků na intenzitu a kvalitu stavebních prací nebude možno realizovat tradiční technologií, která vyžaduje rozsáhlý transport relativně hmotných dílců a značný počet mokrých montážních a dokončovacích operací.
Úměrně se změnou technologie stoupne ve stavebnictví relativní i absolutní podíl jak plastických * , tak dřeva trvale impregnovaného syntetickými materiály.
Růstem materiálních zdrojů společnosti se bude přesouvat těžiště spotřeby syntetických vláken z odívání a technického textilu určeného pro výrobní spotřebu na bytový textil a technický textil určený pro stavebnictví.
Je možno předpokládat, že koncem osmdesátých let se tyto materiály stanou nejen běžnou součástí bezúdržbového bydlení, ale budou též zvyšovat produktivitu dokončovacích stavebních prací.
Ve výživě by měl stoupnout podíl živočišných bílkovin a malokalorických složek potravy, jako čerstvé zeleniny a ovoce, a naopak klesnout podíl výrobků z obilovin.
Podstatné zvýšení dovozu zemědělských produktů, kterým by bylo možno změny ve výživě realizovat, není reálné, protože v blízké budoucnosti bude nutno do ČSSR dovážet skoro veškeré suroviny a bude nutné vlastní produkci tam, kde to půjde, zvyšovat na maximum.
Rozsáhlé nutné meliorace lze zvládnout pouze drenážemi a zavlažovacími * z trubek ze syntetických materiálů, zejména vzhledem k tomu, že všechny práce spojené s meliorací lze již za současných znalostí plně mechanizovat a je reálná perspektiva, že bude možno je v průběhu příštích třiceti let v mnoha technologických operacích automatizovat.
Použitím seťových pásek z polyetylenoxidů nebo jiných vhodných vlhkem degradujících polymerů se likviduje nutnost jednocení, použijí- li se mulčovací fólie, pak není nutné ani pletí, ani okopávání a použitím fólií pro dočasné skleníky se eliminují nepříznivé vlivy jarního počasí.
Je pravděpodobné, že v průběhu osmdesátých let bude nutné i v malých obcích zřizovat vodovody, protože individuální zdroje budou buď nedostatečné, nebo hygienicky nevyhovující.
Lze očekávat, že skleněné obaly, s výjimkou luxusních potravin a nápojů, budou zaměněny syntetickými, zejména pro nižší váhu obalů ze syntetických materiálů, snažší manipulaci s převážně jednocestnými lehkými obaly z plastických hmot a nižšími ztrátami při dopravě.
V současné době, zejména v hlavních produkčních zemích, se staly syntetické materiály předmětem denní potřeby a módní zájem se přesunul zpět na přírodní suroviny, v textilu na vlnu a bavlnu, v nábytkářství na přírodní i měkké dřevo.
Tyto sortimentní změny se mohou týkat záměny tkanin mikroporézními plastickými hmotami nebo papírem ze syntetických materiálů, záměny některých syntetických materiálů, které mají některé nevhodné vlastnosti, jako malou vzdornost proti zvýšené teplotě nebo snadnou hořlavost, jinými materiály s lepšími vlastnostmi.
Stejně tak není pravděpodobné, že by těmito přesuny byly podstatně ovlivněny investice potřebné pro zpracování syntetických materiálů na finální a polofinální výrobky.
Syntetické materiály je nutné nejen v petrochemickém průmyslu vyrobit, ale i ve * a spotřebním průmyslu zpracovat tak, aby nebylo nutné vyvážet pouhou surovinu, ale ze surovin vyrábět předměty s vysokou užitnou hodnotou, uspokojující potřeby obyvatelstva.
Vzhledem k poměrně nízkým * československého zpracovatelského a spotřebního průmyslu bude nutné v průběhu příštích let realizovat značné přírůstky jak zpracovacích kapacit plastických hmot, tak zvlákňovacích kapacit a textilních kapacit na zpracování syntetických vláken.
Společnost nejen svými požadavky ovlivňuje rozvoj výroby syntetických materiálů, ale na druhé straně nabídka výrobků ze syntetických materiálů příznivě ovlivňuje civilizační úroveň společnosti, * - li se podmínka proporcionálního růstu zpracovatelských kapacit souběžně s výrobou syntetických materiálů, pak nejen národohospodářský efekt podstatně poklesne, ale bude podstatně snížena i společenská prospěšnost petrochemické výroby.
Každý druhý zákazník je ochoten zaplatit vyšší cenu za vůz, který je sice technicky absolutně stejně hodnotný, avšak který svým zevnějškem vypadá podstatně dražší než cenově výhodnější standardní model.
Doslova na vlastní kůži se o tom přesvědčili dva řemeslníci jednoho stavebního podniku, kteří pracovali na stavbě nových bytových jednotek při pokládání gumové podlahy.
Na dveře místnosti, kde pracovali, umístili viditelnou tabulku s výrazným upozorněním, že se do místnosti nesmí s otevřeným světlem, poněvadž je nebezpečí výbuchu benzínových výparů.
Postupovali tedy přesně podle bezpečnostních předpisů, a proto i když oba byli náruživí kuřáci, chodili si cigarety zapalovat dost daleko od nebezpečného místa.
Patrně z důvodu nevlídné pohostinnosti dvou pilně pracujících kamarádů Otík do místnosti nevstoupil, postavil však lampu k jejím dveřím na chodbě a odešel.
Bylo prokázáno, že závody vykazující nejvyšší produktivitu a nejmenší počet úrazů mají vždy ovšem vedle jiných vlivů také nejlépe osvětlená pracoviště.
Na to je třeba upozorňovat především vedoucí síly závodů, ředitele a technology, protože si často ani nevšimnou, že špatné světlo přispívá k špatným pracovním výsledkům, a hledají příčinu jinde nebo se se slabšími výkony smíří.
Zaměstnanci pocítí tento rozdíl téměř okamžitě při zavedení lepšího osvětlení na své náladě, na zdraví, na větší bezpečnosti a pohodlí, na menší námaze i menším stressu.
Musíme tu bojovat i s četnými pověrami moudrých hlav, že slabší světlo šetří oči nebo denní světlo, třeba i slabší, je lepší než umělé osvětlení a podobné nesmysly tradované století.
Nesmí spoléhat na elektrikáře, který ostatně sám žádné velké změny nemůže dělat a žárovky na pracovišti vyměňuje většinou podle toho, jaké má náhodou na skladě.
* Wolters rozlišuje spontánně rozpustné látky, substance, které již při uskladňování jsou v rozpustné podobě, a rozpustné meziprodukty stárnutí, v organické oblasti především mastné kyseliny, aldehydy a alkoholy, v anorganické oblasti především ionty kovů, ionty bikarbonátů a fosfát.
U uměle sypaných materiálů, jakož i u odpadů na skládce, je vodopropustnost, a tím také vyluhování závislé na druhu materiálu, na způsobu skládkování a na zvětrávání.