mf920925_030

mf920925_030

ProjectPDT
Genrenews

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Vodka v laboratoři

Praha (sob) - Stopy látky BHT, objevené včera pracovníky Ústavu chemie a analýzy potravin ve vzorku vodky Stoličnaja, potvrzují domněnku, že ke kontaminaci mohlo dojít při použití nevhodných obalů. Stejně jako ftalát dibutylnatý, objevený minulý týden, přidává se diterc. butyl hydroxytoluen (BHT) do některých obalových materiálů z umělých hmot. Alkoholické nápoje s nimi nesmějí přijít do styku.

"Pořád ale nejde o látku, která způsobuje, že závadná vodka páchne chemií," řekla nám o BHT vedoucí laboratoře Jana Hajšlová. "Identifikace nositele nežádoucí chuti a vůně může být otázkou dnů i týdnů. Zápach může způsobit i velmi nepatrná koncentrace například chlórfenolů. Při výzkumu spolupracujeme s centrální laboratoří České zemědělské a potravinářské inspekce."

Látka BHT se kromě plastů přidává například do trvanlivých cukrářských výrobků a instantních polévek kvůli stabilizaci tuků. Pokud nepřekračuje povolené hygienické limity, není zdravotně závadná. Do vodky ale zásadně nepatří.

Obsah BHT v nebyl dosud stanoven. Ruská vývozní firma Sojuzplodoimport, která monopol na oficiální vývoz vodky Stoličnaja, včera sdělila, že závadná vodka zadržená v ČSFR s vinětami Stoličnaja nemůže pocházet z žádného z jejích závodů. "Do ČSFR jsme letos nevyvezli ani jedinou láhev," prohlásil Lev Batov, viceprezident firmy Sojuzplodoimport. Podle Batova jde buď o "čistý podvod na domácím trhu s využitím našich vinět, nebo byla vodka vyrobena bez povolení kdekoli".


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View