ln94207_8

ln94207_8

ProjectPDT
Genrenews

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Stát nesmí skrytě řídit tisk, soudí o kauze Telegraf poslanci

Praha (haš, če) - Je to nemorální, i když jistě ne protizákonné, reagoval včera místopředseda parlamentu Karel Ledvinka (ODA) na dotaz LN, zda je vhodné, aby státem kontrolovaná Investiční a poštovní banka vydávala prostřednictvím své dceřiné akciové společnosti noviny Denní Telegraf, které se označují za nezávislé.

je vůbec divné, že banka zájem vlastnit tiskovinu, dodal. Majorita státu v našich největších bankách by však podle Ledvinky měla zůstat alespoň prozatím zachována, protože v období majetkových přesunů pouze velké komerční banky mohou hlídat monetární politiku státu.

Pro předsedu klubu KDS Marka Bendu je představa, že by stát mohl ovlivňovat nějaké noviny, které se označují za nezávislé, zcela nepřijatelná. Ke kauze Telegraf, jehož bývalý šéfredaktor Pavel Šafr soudí, že jej vedení IPB odvolalo z politických důvodů prostřednictvím přímé intervence výkonného místopředsedy ODS Petra Čermáka, Benda řekl, že pokud v Telegrafu došlo k nějakému ovlivňování, tak jde o hrubé porušení všech pravidel. Pokus státu vytvořit jakoby nezávislý tisk a ten potom ovlivňovat pokládá šéf klubu KDS za nešťastný. Jinou věcí by podle něho bylo, kdyby se stát rozhodl vydávat vládní noviny a otevřeně to přiznat.

Již loni v září M. Benda a V. Koronthály (KDS) naléhavě interpelovali v otázce vlastnictví Telegrafu ministry financí I. Kočárníka (ODS) a ministra průmyslu V. Dlouhého (ODA). Poslanci tehdy vyjádřili pochybnost, zda může podle zákona banka vlastnit noviny.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View