ln94206_64

ln94206_64

ProjectPDT
Genrecomment

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Nepravdy Františka Trnky

Poznámka Jiří Pšenička Slušovický profesor František Trnka (LSU) se mýlí, když říká, že vysoké ceny masa jsou důsledkem bezhlavého vybíjení kvalitních stád. Současné krátkodobé zdražování je totiž logickým důsledkem ukončení éry třicetiprocentního nadstavu jatečných zvířat. Nejedná se tedy o žádné bezhlavé vybíjení, ale o přizpůsobování poptávce. Možná by pan Trnka byl pro, abychom i nadále u nás krmili ruskou armádu a do země našeho Velkého bratra dodávali maso zdarma. Tato doba skončila (pro někoho bohužel). Není již možné hospodařit tak, jako za Slušovic, že se vyrobilo jakékoliv množství za dotovanou cenu a stát se pak postaral o vývoz.

Když Trnka tvrdí, že stavy dobytka klesly o 50 procent, opět nemluví pravdu. Bylo to zhruba o 30 procent, tedy o tolik, kolik činila socialistická nadvýroba. Je demagogie si stěžovat, že řezníci nemají co na práci. O zaměstnání jich část z nich musí přijít zákonitě, protože jsou nadbyteční. Budou si muset, stejně tak jako nedávno část zemědělců, najít jiné uplatnění. Netřeba mít obavy, že by se šikovný řezník jinde neuživil. Jestliže je Trnka proti snížení počtu masokombinátů, je vědomě také proti snížení nákladů na zpracování masa a podporuje tak další zdražování.

Stavy skotu se podle předsedy LSU vyrovnají za šest osm let. Do doby prý nelze očekávat výraznější zlevnění cen masa... Bylo by bláhové se domnívat, že za osm let mohou být potraviny levnější než dnes. Je ale také nepravděpodobné, že by ještě někdy v budoucnu došlo k výraznému skokovému zdražování. Dostali jsme se k bariéře světových cen, za kterou jednoduše nemůžeme. Dnes je možné bez prodělku dovážet maso z Německa nebo Finska. Dovoz se zastaví, budou naši zemědělci nabízet hovězí dobytek výhodněji. Nebude to za osm let. Podle statistik by krátkodobý mírný nedostatek jatečných zvířat měl trvat maximálně několik měsíců.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View