ln94206_44

ln94206_44

ProjectPDT
Genredescription

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Nabídka škol se přizpůsobuje poptávce

Praha (kva) - Na gymnázia, ale zejména na střední odborné školy odchází dnes podstatně větší podíl absolventů základních škol než před pěti lety. Zároveň se snižuje počet učňů.

Vyplývá to z analýzy ministerstva školství, která se zabývá změnami, k nimž v našem vzdělávání došlo od roku 1990. Gymnázia pojmou osmnáct procent populačního ročníku namísto dřívějších patnácti a střední odborné školy zvýšily počet míst o více než polovinu.

Podstatný podíl na rozšíření nabídky vzdělávacích příležitostí mají nestátní školy. Dvanáct procent přijatých gymnazistů odchází do soukromých gymnázií, tři a půl procenta do církevních. U středních odborných škol představují nestátní vzdělávací zařízení téměř čtvrtinu kapacity, u učilišť čtrnáct procent.

Podle vedení ministerstva se podstatně zvýšila šance k uspokojování přirozených vzdělávacích zájmů, neboť začíná fungovat cosi jako vzdělávací trh, na němž se nabídka do jisté míry přizpůsobuje poptávce. Úlohou státu je hodnotit a dostatečně informovat veřejnost o kvalitě jednotlivých institucí a přímo zasahovat v krajních případech, kdy by kvalita byla zásadněji ohrožena. V nastávajícím školním roce parlament projednat několik školských zákonů. Očekává se, že jedním z výsledků bude zvýšení vlivu rodičů a zletilých studentů na tvář škol.

Ministerstvo neočekává a ani nežádá podstatné zvýšení rozpočtu, neboť, jak řekl náměstek ministra Jan Koucký, i pro oblast vzdělání je důležitější celkově zdravá ekonomika státu než co jiného. Vedení resortu však počítá s přibližně osmiprocentním zvýšením příjmů ve školství. Údajně také nechystá žádný útok na peněženky rodičů.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View