ProjectPDT
Genresport

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Žižkov v čele první fotbalové ligy

Praha - První fotbalová liga byla včera dohrána dvěma zbývajícími zápasy 5. kola.

Fotbalisté Žižkova dokázali doma porazit Jablonec a dostali se na první příčku prvoligové tabulky. Sparta v dramatickém utkání remizovala v Chebu, když brankář Kouba kryl i penaltu chebského Bielika.

Cheb - Sparta 0:0 Od úvodu se hrál v Chebu pohledný, oboustranně útočný fotbal s množstvím hezkých akcí. Ve chvílích, kdy se zdálo, že Sparta přebere iniciativu, proběhl Samec mezi sparťanskými stopery a jen Koubovo umění a zákrok Chovance na brankové čáře zabránily gólu. Po této akci přišly dlouhé minuty chebského náporu, ale ani Bielik po ideálním uvolnění Nečase domácí střeleckou nemohoucnost nenapravil. V závěru poločasu dala Sparta branku, ale pro postavení mimo hru nebyla uznána. Po přestávce byl Cheb lepším mužstvem. Při jednom z rychlých útoků Nečas ideálně uvolnil Samce a Kouba jen za cenu faulu zachránil. Nařízený pokutový kop ale Bielik proměnit nedokázal. O několik minut později se dostal do vyložené příležitosti i Vonášek, ale ani on dvě nuly na ukazateli skóre nevymazal.

Rozhodčí: Valeš.

Vladimír Borovička, trenér Sparty: Sehráli jsme špatné utkání, chtěli jsme hrát aktivně, ale naše hra byla slabá. Máme řadu problémů, budeme je řešit delší dobu. Jozef Jarabinský, trenér Unionu Cheb: Hráli jsme s mistrem ligy těžké utkání. Byli jsme sice solidně připraveni, mohli jsme i vyhrát, ale naše koncovka je špatná. Nakonec jsem s bodem spokojen. Žižkov - Jablonec 2:1 Jablonec hrál v Praze rovnocennou partii a jeho útoky byly většinou nebezpečnější než ty žižkovské. Nejblíže k úspěchu měl ve 20. minutě Sedláček, který si narazil s Hromádkem a z patnácti metrů trefil dobře postaveného Šimůrku. Domácí se prosadili ve 41. minutě, kdy Bílek rozehrál rohový kop a Časko hlavou otevřel skóre. V poslední minutě první půle jablonecký brankář Jánoš nejprve vyboxoval centr Poborského a vzápětí chytil střelu Bílka. Po přestávce hráli jenom hosté a Žižkov se soustředil pouze na bránění výsledku. Sedláček z voleje střílel nepřesně, Pěničkovu hlavičku chytil pohotový Šimůrka a v 71. minutě dokonce Horváth nastřelil tyč. Deset minut před koncem fauloval Vejprava před jabloneckou brankou Krejčíka a Vrabec z penalty zvýšil na 2:0. Podobná situace se opakovala o čtyři minuty později na druhé straně. Gabriel fauloval Hromádka a penaltu proměnil jablonecký Sokol. Na hranici regulérnosti byl i zákrok Gabriela na Ložka, ale rozhodčí na odpískání třetí penalty nenašel odvahu.

Jiří Kotrba (trenér Žižkova): Bylo to vydřené vítězství, o to více si jej cením. Věřil jsem, že po přestávce se nám bude proti odkryté obraně soupeře hrát mnohem lépe, ale k protiútokům jsme neměli více sil. Josef Pešice (Jablonec): V první půli jsme podali ustrašený výkon a doplatili jsme na standardní situaci.

Od toho se odvíjel další průběh zápasu. (ber)