ln94205_141

ln94205_141

ProjectPDT
Genredescription

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Zahraniční investice ve světě rostou

Hlavním příjemcem jsou Spojené státy americké, druhé místo obsadila Čína Ženeva - Celosvětový objem zahraničních investic loni činil 195 miliard dolarů proti 171 mld. dolarů v roce 1992. Po dvou letech tak znovu vzrostl. Investice do rozvojových zemí se zvýšily na 80 miliard USD, tedy dvojnásobek úrovně roku 1991. Vyplývá to z poslední Zprávy o světových investicích, kterou vypracovala Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Největší vzestup přímých zahraničních investic zaznamenala Čína, která se loňským objemem 26 miliard dolarů dostala na druhé místo za USA. V roce 1991 získala Čína jen 4,4 miliardy USD zahraničních investic. Podle UNCTAD je však většina přílivu investic do rozvojovýcn zemí stále soustředěna do deseti patnácti zemí Asie a Latinské Ameriky. Nejchudší země naproti tomu dostaly pouhých 300 miliónů USD a jejich podíl na světových investicích se snížil.

Nepotvrdily se však obavy, podle nichž bude rekonstrukce východní Evropy absorbovat investice, které by jinak směřovaly do rozvojových států. Příliv investic do východní Evropy loni dosáhl jen pěti miliard USD, což je na úrovni investic v Mexiku. Celkový objem investic v tomto regionu zatím činil 13 miliard USD a byl jen o málo vyšší než celkové zahraniční investice v Thajsku.

Z průmyslových zemí loni znovu získaly vedoucí pozici příjemce kapitálu USA s 32 miliardami dolarů. USA jsou také největším zdrojem přímých zahraničních investic, když loni investovaly rekordních 50 miliard USD. V EU byla znovu nejatraktivnějším příjemcem investic Velká Británie, která byla zároveň druhým největším světovým investorem. Dramaticky, na 12 mld. dolarů, se snížil příliv kapitálu z Japonska. Znamená to čtvrtinu objemu roku 1990.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View