ln94202_37

ln94202_37

ProjectPDT
Genredescription

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Játra a ledviny déle žijících zvířat obsahují jisté množství škodlivin

Praha (ika) - Maso hospodářských zvířat v ČR obsahuje toxické prvky zpravidla hluboko pod stanovenými hygienickými limity. Zvýšené množství kadmia, olova a rtuti se vyskytuje pouze v orgánech, zejména v ledvinách a játrech u déle žijících zvířat. Hladiny rtuti u hospodářských zvířat poklesly zejména po zákazu používání rtuťnatých mořidel. Vyšší obsahy jedovatých kovů je možné nalézt spíše u divoké zvěře.

Vyplývá to ze zprávy o stavu životního prostředí v ČR v roce 1993. Uvádí se v , že obsahy toxických látek v poživatinách rostlinného původu zůstávají v průměru na úrovni minulých let.

U žádného ze sledovaných prvků však nedochází k výraznému překračování hygienických limitů. Zvýšené hladiny kadmia jsou zjišťovány v bramborách, mrkvi a listové zelenině. Obsahy dusičnanů kolísají a jejich hlavním zdrojem jsou brambory a zelí. Česká zemědělská a potravinářská inspekce zjistila vloni překročení hygienických limitů pro dusičnany u 21 procent vzorků zeleniny.

Podle uvedené zprávy, kterou vypracovalo ministerstvo životního prostředí, trvá zatížení skotu a tedy i masa, mléka a mléčných výrobků polychlorovanými bifenyly (PCB). Úroveň této zátěže je však nižší než v předchozích letech. Obsah PCB ve vepřovém a drůbežím mase je již minimální. Znečištění prostředí se odráží ve vyšších nálezech těchto nebezpečných látek ve svalovině volně žijících zvířat.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View