mf930709_141

mf930709_141

ProjectPDT
Genrenews

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Sarajevu hrozí cholera a tyfus

Pokračování ze str. 1

Faruk Kulenovič, jeden z lékařů nemocnice Koševo, uvedl již v pondělí, že zásob nafty pro nejnutnější operace zbývá tak na tři dny. Ale lékaři se bojí, co se stane s kojenci v inkubátorech a s lidmi, jejichž životní funkce jsou závislé na přístrojích, se generátor zastaví úplně.

"Tihle mají přednost přede všemi," říká dr. Naila Babičová, když ukazuje na tři inkubátory v improvizovaném sále. Kojenecké oddělení sem bylo přemístěno z jiné části nemocnice, protože je tady lépe chráněno před palbou. Nemocnice byla od loňského dubna, kdy začalo obležení, zasažena více než 400 granáty.

Doktoři Begič a Kulenovič říkají, že často musejí zdvojnásobit či ztrojnásobit počet pacientů pro operaci a čekat, se zapne generátor. Bez něj není myslitelné ani chlazení zásob krve a plazmy. Provádějí většinu operací za denního světla, aby ušetřili elektřinu.

Úplné zastavení elektrického proudu by paralyzovalo obrovské úsilí týmu lékařů a sester v nemocnici vyrvat zraněné z náručí smrti. Stačí jen vzpomenout na sobotní útok a jeho následky, kdy na město dopadlo více než 1500 granátů a min.

Jak ubývají dodávky paliva a zásoby vody, zoufalství a panika roste.

"Víte, když se někde dejme tomu unese letadlo se čtyřmi sty pasažéry, svět se okamžitě postaví za jejich záchranu," uzavírá doktor Kulenovič. "Tady se cítím jako v uneseném letadle, kde je na palubě 400 000 lidí. A řítíme se rovnou do pekla."


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View