ln94205_111

ln94205_111

ProjectPDT
Genreletter

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Pozdní potrestání zločinů je chybou (LN 22. 8. 1994)

Souhlasím s názorem, že je chybné pozdní trestání viníků z komunistické éry. Větší chybou ale bylo umělé omezení morální očisty společnosti, zastavené prakticky na úrovni kádrových změn v centrálních orgánech, a to ještě nedůsledně. Začalo to slyšením růstu trávy pana Pitharta, pokračuje přebíráním ekonomické moci bývalými a jinými existencemi, a skončí kde? Obávám se, že ještě ve větším společenském marasmu. Lidé jsou schopni si hodně a poměrně dlouho utahovat opasek, ale ne proto, aby se měl lépe jen pochybný výběr. Korunu všemu nasadil ministr Dlouhý tvrzením, že nebyl hodnější ten, kdo vstoupil do KSČ v r. 1963 a byl vyhozen v r. 1969 či 1970 než ten, kdo vstoupil v r. 1977 a vystoupil v r. 1989 jako on.

Ti, kdo byli v r. 1969-70 vyhozeni z KSČ, v absolutní většině vědomě obětovali tehdejší životní jistoty a kariéru morálce. Definitivně totiž poznali - jako celá tehdejší společnost, a tedy snad i pan Dlouhý - že členstvím v této organizaci by se podíleli na něčem, co slušný člověk nemůže prosazovat.

Pan ministr Dlouhý, náš nejpopulárnější politik, v r. 1977 vědomě obětoval morálku své kariéře. Mohl si v době vybrat - připojit se například k Chartě 77 a zasloužit se o listopad 1989, nebo udělat to, co pokládal za výhodnější. V r. 1989 pokládal za výhodnější z KSČ zase vystoupit.

Z dopisu Karla Jiráska, Vojkov


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View