cmpr9415_053

cmpr9415_053

ProjectPDT
Genredescription

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Velmi přitažlivé spoje

České telekomunikace čeká bouřlivý rozvoj a modernizace

Na této stránce vám v průběhu 2. vlny kuponové privatizace představujeme jednotlivé obory národního hospodářství. Ze seznamu podniků, které jsou nabízeny k investování, vybíráme jednoho typického představitele.

Charakter a strategický význam spojů vyžaduje, aby i v tržní ekonomice byla jejich činnost monopolizována a kontrolována státem (kapitálovým podílem, udělováním licencí, cenovou regulací apod.). Jejich privatizace však není vyloučena, zejména služeb mimopoštovního styku. Potvrzuje to i vývoj v západní Evropě, kde se tím dosáhnout zefektivnění činnosti a modernizace telekomunikačních a radiokomunikačních společností.

Jen pošty stranou

Spoje nabízejí ve 2. vlně kuponové privatizace majetek za téměř 7 miliard , což je zhruba čtvrtina jejich celkového jmění. Větší část zůstane zatím ve vlastnictví státu, který rozhodne později o způsobu privatizace. Investorům jsou nyní určeny tři telekomunikační a radiokomunikační společnosti (největší SPT Telecom s nabídkou 6,1 miliardy ) a První novinová služba. S privatizací pošt se nepočítá. Spoje se podílejí 4,7 procenty na celkové nominální hodnotě majetku, vstupujícího do 2. vlny za kupony.

V telekomunikačním a radiokomukačním styku docházelo navenek v posledních letech k dynamickému rozvoji. Počty telefonních hovorů se v roce 1993 zvýšily proti roku 1989 o více než polovinu a některé progresivní formy přenosu dat několikanásobně (faxy, mobilní telefony, družicové přenosy apod.). V porovnání s vyspělými státy však byl tento růst zcela nedostatečný a opožděný.

Technická zaostalost

Zatímco úroveň technického vybavení radiokomunikací je na poměrně dobré úrovni, zcela zastaralá a nevyhovující je telekomunikační síť. V současné době připadá v České republice na sto obyvatel 17 telefonních stanic, ve vyspělých západních státech v průměru padesát. Počet neuspokojených žádatelů se dlouhodobě zvyšuje a dosáhl koncem roku 1993 téměř 600 tisíc. Průměrná čekací doba na zřízení telefonní stanice je 5 let, což ukazuje na výrazný předstih poptávky před nabídkou. Rychlejšímu rozvoji telefonizace brání zejména nedostatek ústředen, a kromě toho se provozovaná zařízení vyznačují nízkými technickými parametry i značnou opotřebovaností.

Proto byl vypracován telekomunikační projekt zaměřený na výstavbu digitální překryvné sítě, který si vyžádá investice zhruba za 130 miliard korun. Podle něj by v roce 2000 mělo připadnout 50 telefonních stanic na 100 obyvatel, zhruba 60 procent domácností by mělo vlastnit telefon. V porovnání se současným stavem jde téměř o trojnásobný růst (do roku 1993 činil roční přírůstek telefonních stanic 3 - 6 procent). V současné době probíhá digitalizace ústředen v největších městech.

Očekávaný zájem

U telekomunikací i radiokomunikací se ve 2. vlně očekává značná převaha poptávky. Jde o podniky s monopolním (výsadním) postavením na domácím trhu a přitom s dlouhodobě zabezpečeným odbytem. To by se mělo v jejich hospodaření projevit i výrazným růstem výkonů, zisku, a tím i cen akcií. U Telecomu je však třeba vzít v úvahu, že společnost bude po řadu let značně zadlužena, a tak velká část disponibilního zisku bude použita převážně na splácení úroků a úvěrů. Proto výplatu dividend nelze po několik let očekávat. Před Českými radiokomunikacemi nestojí tak velkolepý program jako před telekomunikacemi, větší zadluženost jim nehrozí a lze očekávat v brzké době i vyplácení dividend.

Do 2. vlny vstupuje i společnost Telekomunikační montáže Praha, která byla částečně privatizována již v 1. vlně. Společně s Telecomem se investičně podílí na vybudování jednotné digitální telekomunikační sítě. Její akcie, které jsou zatím jediným reprezentantem spojů na burze, mají vysokou cenu a byly z nich vypláceny dividendy.

Josef Majtán,

František Masař

Kontakt: Spořitelní investiční společnost, Řásnovka 12, 110 15 Praha 1, tel. (02) 248 103 31, fax: (02) 231 78 16.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View