cmpr9415_038

cmpr9415_038

ProjectPDT
Genrenews

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Čím zaplatí Rusko dluhy

Premiér Václav Klaus přivezl z Moskvy smlouvu o ochraně investic

Po několika letech usilovného jednání ruská strana ústy svého premiéra Viktora Černomydina vyjádřila ochotu splatit dluhy vůči České republice.

Miroslav Svoboda

Tyto dluhy nevznikly najednou. Především jde o dluh vůči Československu, který vyplývá z mezivládní dohody z roku 1989, jehož hodnota činí zhruba dvě miliardy dolarů. Potom je zde dluh, který se vytvořil ze salda obchodní bilance roku 1990 v hodnotě asi 2,3 miliardy dolarů. Další část tvoří pohledávky některých podniků, které vznikly na základě dodávek zboží do tehdejšího Sovětského svazu v roce 1991. Po dohodě se Slovenskou republikou byly první dva dluhy rozděleny v poměru dvě ku jedné a v případě československých podniků podle toho, který byl dodavatelem zboží do Ruska. Výsledkem je dluh Ruské federace vůči ČR v hodnotě asi 3,5 miliardy dolarů, přičemž vůči českým podnikům dosahuje asi 385 milionů dolarů.

Čím je splatí?

Ruská strana oznámila, že je v průběhu let 1994 a 1995 připravena splatit dluhy podnikům formou dodávek zboží. Kámen úrazu je v tom, čím je zaplatí, řekl nám náměstek ministra a vedoucí úřadu Ministerstva průmyslu a obchodu Václav Petříček , který byl členem delegace, jež několik dní předtím připravovala v Moskvě návštěvu premiéra Václava Klause. Ruští zástupci na jednáních navrhli, že by splátky mohly tvořit dodávky zbraní, což česká strana odmítla. Souhlasila pouze s tím, že by to mohly být pouze náhradní díly ke zbraním, dále různé komodity, jako například zásobníky na ropu a podobně.

Do 31. května 1994 by měla být podepsána dohoda, která by se měla zabývat restrukturalizací ruského dluhu. Zároveň by měla být impulzem pro uzavření dalších dlouhodobých dohod o dodávkách plynu a ropy do ČR.

Různá řešení

O tom, jakým způsobem bude ruský dluh splacen, se povede ještě řada jednání, zejména o jaké komodity by mělo jít. Česká strana by uvítala, kdyby v případě určité části dluhu mohl být použito nestandardních deblokačních operací, jako je kapitalizace při privatizaci ruských podniků, případně i prodej pohledávek třetím zemím , dále uvedl Václav Petříček. Jde o některé další formy, kde by si měly najít prostor různé naše komerční firmy, jimž Ministerstvo financí bude ochotno dát konkrétní pověření pro tyto operace.

Součástí vytvoření příznivějších podmínek pro investory z obou zemí je i podepsání dohody o ochraně investic během návštěvy českého premiéra v Moskvě. Při projednávání jejího znění se nám zdálo, že by mohla být v některých pasážích liberálnější, ale ruská strana si v několika případech vymínila určitá omezení, protože by chtěla stále ještě některá odvětví svého hospodářství ovlivňovat. Nicméně nemělo by být problémem připravit nějaký doplněk, který by v budoucnu tuto menší liberálnost mohl nahradit, či rozšířit , doplnil Václav Petříček.

Vláda vytvoří podmínky

Součástí aktivní vládní politiky je i snaha o vytvoření podmínek pro úspěšný rozvoj obchodních vztahů českých firem s jejich ruskými partnery. Patří sem i podepsání dohody o obchodní výměně pro rok 1994. Její přílohou je i přehled zboží, které obě strany nabízejí. Z ruské strany jde o suroviny, jako je plyn a ropa, z české o různé zboží. Ruské podniky mají zájem například o léky, vybrané potraviny, telekomunikační zařízení a náhradní díly pro strojírenské výrobky. Pokud jde o vzájemný obchod českých a ruských podniků, nelze jej chápat tak, že by česká vláda organizovala nějaké dvojsměny, či trojsměny mezi nimi. České podniky se musejí umět zorientovat a rozhodnout sami co chtějí koupit.

Výhodou je, že ruská vláda určité finanční prostředky, jejichž prostřednictvím může nakoupit důležité zboží od nás, což by mohlo být pro české podniky zajímavé.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View