cmpr9410_012

cmpr9410_012

ProjectPDT
Genreessay

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Poroste produkt i jeho užití

Na polštáři zdevalvované koruny si exportéři mohou ještě pár let hovět

Je to možná paradox, ale statistika říká, že v loňském roce sice mírně vzrostla celková poptávka (asi o 1,2 %, resp. bez akceptování údajů o změně stavu zásob o 1,8 %), avšak růst poptávky se nepromítl do zvýšení tvorby hrubého domácího produktu. Zázrak? Omyl?

Ani jedno, ani druhé. Růstový efekt byl totiž pohlcen růstem celkového dovozu, který i po započtení klesajícího dovozu ze SR vzrostl o 4,1 %. V prognóze na tento a příští rok lze předpokládat pokračování podobných relací se zrychleným růstem poptávky tempy o 1-3 procentními body vyššími proti růstu HDP.

Spotřeba dává impulzy

Soukromá spotřeba, podporována rychlejším růstem reálných mezd a jiných příjmů domácností, by mohla růst o něco rychleji než HDP, kdežto růst reálné veřejné spotřeby by měl být naopak pomalejší. Z domácí poptávky budou v období oživení nejrychleji růst investice tempy kolem 5 % ročně. Na druhé straně stav zásob bude ještě dále klesat.

Nejvíc dynamickou složkou agregátní poptávky bude zřejmě i nadále vývoz mimo SR, ovšem s postupně slábnoucími tempy růstu. Vývoz do SR se letos pravděpodobně mírně sníží, a jeho růst by se mohl obnovit v roce 1995 vzhledem k očekávanému oživení slovenské ekonomiky.

Oživení ekonomického růstu české ekonomiky letos vyvolá mj. výrazný růst dovozu. To se může do jisté míry projevit i v růstu dovozu ze SR (zejména v případě devalvace Sk).

Další dobré zprávy

Privatizace a restrukturalizace ekonomiky ČR, podporovaná exportem přílivem zahraničního kapitálu, by měla přinést kromě oživení ekonomického růstu též prohloubení tržních vztahů s postupným snižováním inflace.

Narovnávání cenových deformací a dokončování deregulace cen bude však snižování inflace ještě jistou dobu brzdit. Základní měsíční inflace se v současnosti pohybuje kolem 0,8 %. V lednu 1994 však byl rozsah cenové regulace dále zmirňován, což se projevilo zvýšením inflace o cca 1 procentní bod. Omezování centrální cenové regulace bude v průběhu roku zřejmě pokračovat, a proto je reálné předpokládát další růst výsledného cenového indexu v rozsahu cca 1 - 1,5 bodu. Tyto vlivy však mohou očekávanou letošní inflaci vytlačit na 10 - 12 %, kdežto v roce 1995 lze spíše očekávat míru inflace 7 - 9 %.

Ceny průmyslových výrobců (a v průměru i ceny výrobců v dalších odvětvích) dosud rostou proti spotřebitelským cenám o něco pomaleji, což lze očekávat i v letech 1994 - 1995. Výrazně brzdící roli zde hrají zahraniční konkurencí ovlivňované ceny vývozu mimo SR, které se vloni zvýšily jen o 2 %.

V roce 1993 byl růst průměrných nominálních mezd rychlejší než růst cen, takže reálná mzda se podle odhadu zvýšila o cca 4 %.

Vydrží do konce století

Průměrná mzda v relaci k HDP na obyvatele (při měření pomocí parity kupní sily měny) je v ČR mimořádně nízká nejen ve srovnání s vyspělými tržními ekonomikami, ale i s Polskem a Maďarskem. Tento transformační "polštář" (podobně jako další polštář v podhodnoceném kurzu měny proti paritě její kupní sily) ještě značné rezervy, které při existujícím tempu "vypouštění" obou polštářů vydrží zhruba do roku 2000 (přitom v roce 1999 podle všech proroctví, které se zatím naplňují, bude stejně konec světa). Proto lze v prognóze na tento a příští rok předpokládat další růst reálné mzdy, rychlejší proti růstu produktivity práce o 2 - 2,5 bodu.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View