ln95047_142

ln95047_142

ProjectPDT
Genredescription

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Bezpečnostní schránky střeží poklady

Zloději nechodí po horách, ale po domácnostech Ceny za nájem se řídí velikostí schránky a poptávkou v městech Zkušeného zloděje často nezastaví ani ty nejdůmyslnější zámky a dveře. Ty mu sice vstup do vyhlédnutého objektu ztíží, ale neodradí ho, aby si něco z našich rodinných šperků nebo cenných listin neodnesl. Nemilému vetřelci můžeme vypálit rybník, když si uschováme všechny cennosti v bezpečnostní schránce u některé z bank. Téměř každá větší pobočka většiny peněžních ústavů nabízí pronájem bezpečnostních schránek. Většinou slouží k úschově nejrůznějších cenností (šperků, starožitností...) a listin. Banky nedovolují uschovávat výbušniny, střelné zbraně, střelivo, předměty hořlavé a ohrožující zdraví. O obsahu schránky si ústavy nevedou žádnou evidenci.

Poplatky za užívání těchto pokladnic si stanovují jednotliví ředitelé poboček samostatně, přizpůsobují je místnímu zájmu obyvatel a hlavně velikosti pronajaté schránky. Největší poptávka po této službě se objevuje v Praze, ale malá není ani v dalších větších městech. Například v lázeňských střediscích vyžadují občané dočasnou úschovu po dobu svého léčení.

Klíč k přidělené schránce dostane klient u většiny ústavů po sepsání smlouvy, při níž předloží občanský průkaz a uvede své jméno na podpisovém vzoru. Pokud zamýšlí dovolit přístup ke schránce ještě jiné osobě, musí uživatel na podpisovém vzoru zmocnit též svého zástupce.

Klíček od malého, středního nebo velkého trezorku je třeba opatrovat jako oko v hlavě. Jeho ztráta se nevyplácí. Zámek se musí totiž okamžitě demontovat a nahradit novým. Celá procedura něco stojí a náklady na ni zaplatí samozřejmě ten, kdo byl původcem ztráty. Celkovou hodnotu zámku pracovníci bank oceňují na 6000 15 000 korun.

Starostí o ztrátu klíče by uživatele snad mohly zbavit magnetické karty, ale ty jsou prozatím hudbou budoucnosti. S kartou není již nutné pokaždé porovnávat podpisový vzor s podpisem na návštěvním lístku, postačí, když číselný kód karty zkontroluje elektronické zařízení, po němž se schránka automaticky otevře. Počítačový systém navíc bude schopen vést evidenci návštěv, poplatků a dalších statistických údajů.

Z nabídky služeb různých institucí můžeme vybírat jak podle kvality, tak i ceny. Toto pravidlo není výjimkou ani při hledání peněžního ústavu, který poskytuje pronájem bezpečnostní schránky. Pro usnadnění orientace jsme se zeptali v některých náhodně vybraných bankách, kolik si účtují za pronájem "trezorků".

Česká spořitelna umístěny schránky v osmdesáti pobočkách. Nejméně jich pod hlavičkou spořitelny mají k dispozici Západočeši a Jihočeši. Poplatky v pražské pobočce umístěné na Senovážném náměstí jsou bezesporu nejvyšší. Za schránku o rozměrech čtverce 22x22 cm a výšky 8 cm zaplatí uživatel za rok 1000 . Jestliže se výška téhož čtverce zvýší na10 cm, poplatek naroste na 1800 . Za větší schránku, např. s rozměrem obdélníku 30x38 30x38 30x38 cm a výškou 30 cm odvedeme 4200 ročně.

V pobočce spořitelny v Rytířské ulici jsou schránky obsazeny skoro na 97 procent. Ceny za jsou tam nižší. Za rozměry 42x28x6 cm požadují 500 za rok, s narůstající výškou schránky rostou i poplatky. Za výšku 24 cm téhož obdélníku uhradíme již 1400 .

Schránky Komerční banky lze nalézt ve 149 pobočkách na území celé republiky. Jejich cenu si banka stanovuje podle objemu. Sazebník určuje sedm velikostních kategorií, z nichž nejžádanější (70 %) je nejnižší objemová kategorie do 10 tis. cm3 (tj např. rozměr 20x20x25 cm), za kterou roční poplatek činí maximálně 360 . Na velké, většinou umělecké předměty může banka nabídnout i pronájem trezorové skříně. Poplatek za tuto službu se dohaduje smluvně.

Více než jedním tisícem schránek disponuje Ekoagrobanka, která pobočky v Ústí nad Labem, Litoměřicích, Hradci Králové, České Lípě, Přerově, Karlových Varech, Ostravě a ve Zlíně. Ceny jsou tam vyšší než např. v Komerční bance. Za úschovu do objemu 5000 cm3 platí uživatel 600 1400 a za jejich největší schránku do objemu 40 000 cm3 nejvíce 2100 ročně.

Česká banka nedávno otevřela mimo již fungujících poboček v Uherském Brodě a Liberci pobočku v Praze na Národní třídě. Kapacita schránek se ještě podle ředitelky pobočky Jaroslavy Šátkové nestačila naplnit. Případní zájemci tam mohou své cennosti ukrýt do schránek rozměrů 45x30x14 cm (tj. cca 19 000 cm3) za roční poplatek 800 , nebo s výškou 25 cm za 1000 či výškou 30 cm za 1200 .

Od začátku letošního ledna nabízí úschovu cenností také Pragobanka. Jejich výpočet poplatků se řídí výškou schránky - za jeden centimetr na výšku se platí 5 měsíčně. Za výšku pět centimetrů uživatel vydá ročně 300 , za osm 480 .

Počet schránek se v brzké době chystá zvýšit z 900 na 1400 pražská pobočka Obchodní banky Na Poříčí. Obdélník 23x42 cm doplňují nabídkou výšek 7,5, 10, 15 a 30 cm. Nejmenší přijde na 500 a největší na 1000 ročně. Přitom požadují zálohu na případnou ztrátu klíče 500 600 .

Nenaplněné kapacity schránek udávají pracovníci Agrobanky. V základním půdorysu 30x40 cm si lze vybrat výšky 7,5, 10, 15 a 30 cm. Pro podnikatelské subjekty ústav vyměřuje ceny o něco vyšší než pro fyzické osoby. Za nejmenší úložný prostor zaplatí osoba 600 a podnikatel900 ročně, za největší 1560 respektive 2280 za rok. Ve zlaté a stříbrné komoře, kam se vejde i několik lidí, si mohou zájemci uložit například umělecká díla za nájem, který se určí podle hodnoty předmětů do ročního poplatku 72 000 .

Investiční a poštovní banka vlastní v pobočce na Senovážném náměstí 2000 schránek, jejichž počet se brzy chystá o 500 zvýšit. Současné tři typy s rozměry 23x32 cm a výškami 8, 13 a 18 cm rozšíří o výšku 6 cm. Za výšku 8 cm požadují 960 , za 13 cm 1440 a za 18 cm 2160 za rok. Budoucí šesticentimetrová bude stát 600 .

Jiným ústavům se chystá v této oblasti služeb konkurovat Universal banka v Ústí nad Labem. Začátkem března zamýšlí zprovoznit 76 schránek vysokých od pěti do 30 centimetrů.

Hledat bezpečnostní schránky u některé z poboček Živnobanky, České národní banky a Českomoravské záruční a rozvojové banky je podle informací jejich pracovníků zbytečné, neboť se nezaměřují na poskytování takových služeb.

Nezbývá, než si dát práci a vyhledat z bank tu nejlepší a nejlevnější. Raději včas, dokud se nanaplní úsloví "Na každého jednou dojde," které tak s oblibou používáme, někdy s přídechem škodolibosti, jindy s pohledem věštkyně Sibyly.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View