ln94211_72

ln94211_72

Date19
Source typenws
Year19
Annotation statustamw
Subsettrain-2
Genreessay
Text typepub

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Moc nezvolených

Komentář Bohumil Pečinka Novináři jsou hlídací psi společnosti, nezávislý kontrolní orgán uvnitř státu, prostě sedmá velmoc. Taková je všeobecně sdílená představa o poslání novinářů. Dlužno dodat, že nikdo se na vytvoření tohoto obrazu nepodílel právě tak jako sami novináři. Nemilosrdné odhalování korupcí, politických čachrů a záhadných afér, které se denně valí z rotaček a televizních vln, tento dojem jen potvrzuje. Existuje i odvrácená strana mince.

Dnes je více méně každý pod novinářskou diktaturou. Je sice nehlučná a nenápadná, ale jest. Pochodí právě z toho, že lid většinou nemůže vůbec poznati skutečnosti než novinářovým prostřednictvím. Je- li hlas lidu skutečně hlasem Božím, pak vodí žurnalista Boha na provázku, neboť vyrábí hlas lidu ve svém kalamáři, napsal před více než sedmdesáti lety Ferdinand Peroutka a upozornil na významný fenomén. Jestliže jsou totiž novináři zpětnou vazbou společnosti, komu skládají účty oni?

Více než kdykoli v minulosti je novinář denně vystavován nejrůznějším pokušením. Tím nejsladším je sklon surfovat na vlnách ducha doby a psát jen to, co čtenář žádá. Patří sem zejména cyklické vlny nejrůznějších afér, které vzplanou jasným žárem, aby o několik dní později stejně rychle zhasly. A to z důvodů nepříliš přesných výchozích informací. Jednu aféru zanedlouho přebije další aféra a na vše se zapomene.

K dalším novinářským nástrahám patří plíživá korupce. Dnes existují reklamní agentury, které za pozorný článek ochotně novináře pošlou na exkluzivní zahraniční zájezd. Světem samým pro sebe jsou pak inzerenti a jejich vliv na obsah zpravodajství. V souvislosti s nedávno rozpoutanou obchodní válkou mezi dvěma nejmenovanými firmami bylo kupříkladu zajímavé sledovat referování dvou deníků a jednoho televizního okruhu, které bylo přinejmenším zaujaté. Není bez zajímavosti, že jedna z firem právě u těchto sdělovacích prostředků krátce předtím dvojnásobně zvýšila inzerci...

Může být novinář odpovědný něčemu jinému než svému svědomí? Ano, například veřejnému mínění reprezentovanému i kolegy z konkurenčních médií. Jinak řečeno, korupční skandály a aféry by fměly stejně zasahovat nejen politiky, ale i novináře.

Lidé odvozující svou politickou zkušenost z doby nedávno minulé určitě namítnou něco o hledání špionů ve vlastních řadách. Jaký je ale rozdíl mezi korupcí politika a novináře? Snad jen ten, že politik musí skládat účty voličům a riskuje nezvolení. Novinář neriskuje nic, ale mnohdy stejně velkou moc. Moc nezvolených.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View