PML View

lnd94103_149

mrp-layerPDT/mrp/tamw/train-3/lnd94103_149.mrp.gz
a-layerPDT/pml/tamw/train-3/lnd94103_149.a.gz
m-layerPDT/pml/tamw/train-3/lnd94103_149.m.gz
t-layerPDT/pml/tamw/train-3/lnd94103_149.t.gz
w-layerPDT/pml/tamw/train-3/lnd94103_149.w.gz
treex-layerPDT/treex/tamw/train-3/lnd94103_149.treex.gz

s-1 Jelcinovo knižní vyznání překvapuje otevřeností

s-2 Londýn -

s-3 Nová kniha ruského prezidenta Borise Jelcina jej odhaluje jako člověka trýzněného depresemi a pochybnostmi, jenž je stejně přísný na své podřízené jako kritický k sobě.

s-4 V souvislosti s vydáním Jelcinových pamětí ve Velké Británii to včera uvedla agentura Reuter.

s-5 Na rozdíl od většiny politiků, jejichž memoáry dokazují, že jejich rozhodnutí byla vždy správná, Jelcin ve své knize, jež v Británii vychází pod titulem Pohled z Kremlu, čtenáři obnažuje svou duši a své zranitelné ego a netvrdí, že je neomylný.

s-6 Přiznává "vysilující záchvaty deprese, vážné pochyby, nespavost a noční bolesti hlavy, slzy a zoufalství".

s-7 Na první pohled rozhodný Jelcin říká, že je často mučen nerozhodností a že někdy dělá z unáhlenosti chyby, kterých pak lituje.

s-8 Jako příklad uvádí to, že se v roce 1991 při prezidentských volbách rozhodl pro Alexandra Ruckého jako svého viceprezidenta.

s-9 Jelcin uvádí, že se nedokázal rozhodnout, kdo se s ním ucházet o přízeň ruských voličů jako viceprezident.

s-10 Nakonec si vybral Ruckého, protože tohoto atraktivního důstojníka s kníry pokládal za partnera "jako stvořeného pro volební kampaň".

s-11 Později Jelcin svůj názor změnil: "Ruckoj a jsme spolu prostě nevycházeli.

s-12 " Ruský prezident připouští, že podobnou chybu udělal s Ruslanem Chasbulatovem, jenž loni na podzim spolu s Ruckým vedl vzpouru ruského parlamentu.

s-13 S vnitřní trýzní učinil Jelcin "nejtěžší rozhodnutí ve svém životě" v září 1993, když rozpustil ruský parlament.

s-14 Toto rozhodnutí vedlo ke konfliktu a nakonec k ozbrojenému útoku na budovu zákonodárného sboru, při němž zahynulo nejméně 147 osob.

s-15 Jelcin nyní říká, že jeho počáteční neochota použít síly a jeho trvání na tom, že kolem tzv. Bílého domu mají být rozmístěni neozbrojení policisté, byly tragickou chybou, která vedla k většímu krveprolití.

s-16 Jelcinovo líčení moskevské politiky posiluje názor, že v Rusku vládne chaos a nekompetentnost a že je to spíše země zmatků než spiknutí, uvádí agentura Reuter.

s-17 Typickou příhodou je Jelcinovo zjištění, že mezi rozhořčenými oběťmi zfušované měnové reformy v roce 1993 byli i jeho dcera a zeť, kterým se jejich ruble během víkendu změnily v bezcenný papír.

s-18 Předáka krajních nacionalistů Vladimira Žirinovského Jelcin líčí jako odporného a nebezpečného člověka a říká, že jeho vzestup dokazuje, že ruská společnost není imunní proti fašizmu.

s-19 Nejvřelejší vztah Jelcin projevuje vůči své dlouholeté manželce Naině a premiérovi Viktoru Černomyrdinovi.

s-20 Mnoho chvály sklízí i architekt ruských hospodářských reforem Jegor Gajdar a jeho "šoková terapie", avšak méně poklon se dostává Jelcinovu bývalému hlavnímu politickému stratégovi Gennadiji Burbulisovi, kterého popisuje jako arogantního a samolibého člověka.


dependency treetext view