PML View

ln95047_070

mrp-layerPDT/mrp/tamw/etest/ln95047_070.mrp.gz
a-layerPDT/pml/tamw/etest/ln95047_070.a.gz
m-layerPDT/pml/tamw/etest/ln95047_070.m.gz
t-layerPDT/pml/tamw/etest/ln95047_070.t.gz
w-layerPDT/pml/tamw/etest/ln95047_070.w.gz
treex-layerPDT/treex/tamw/etest/ln95047_070.treex.gz

s-1 Devítiocasá kočka republikánů

s-2 Jedno mají americké Vánoce a prezidentské volby společné: začínají čím dál, tím dříve.

s-3 Vánoční výzdobu v obchodech lze vidět v říjnu a někteří kandidáti rozjíždějí předvolební kampaň 21 měsíců před volbami.

s-4 První primárky, v nichž se volí kandidáti za jednotlivé politické strany, jsou tradičně v New Hampshire.

s-5 Minulou neděli se tam sjelo všech devět republikánů, kteří zatím ohlásili svůj úmysl stát se prezidentem Spojených států.

s-6 Přestože primárky proběhnou za rok, zmocnily se této neudálosti sdělovací prostředky, rozebíraly ji ze všech možných úhlů a rozehrály ji tak jako odpolední televizní seriál.

s-7 V následujících dnech byly zveřejněny tabulky popularity a předpovědi šancí na zvolení z úst vševědoucích vnitropolitických komentátorů.

s-8 Programy jednotlivých kandidátů, pokud s nimi vůbec vystoupili, se však scvrkly do jednořádkových bonmotů.

s-9 Nejviditelnější byli tři kandidáti: kansaský senátor Bob Dole, texaský senátor Phil Gramm a guvernér Tennessee Alexander Lammar.

s-10 Těm se televize věnovala nejvíce.

s-11 Ultrapravicový kandidát Pat Buchanan přilákal příznivce z Křesťanské koalice a na místě sklízel největší ovace za elegantně formulované, nicméně bigotní výroky.

s-12 Senátor Arlen Specter, považovaný za představitele levého křídla Republikánské strany se na obrazovkách mihl jen proto, že jako jediný z republikánů podporuje právo na potraty.

s-13 Další kandidáti jakoby pro televizní kamery neexistovali.

s-14 Na scéně však chyběli dva tabulkově nejpopulárnější politici strany: bývalý náčelník spojených štábů Collin Powell (v průzkumech s 34 procenty jen těsně za Dolem) a guvernérka New Jersey Christine Todd-Whitmanová.

s-15 Powell se zcela rozumně do předčasné mediální taškařice nezapojuje.

s-16 Zřejmě, stejně jako prezident Clinton, čeká, se protivníci pustí do sebe a odhodí rukavice.

s-17 Toto uvažování však sebou nese určitá rizika.

s-18 Jako pozdní vyzyvatel nastoupí v okamžiku, kdy se všichni navzájem pokydali politickou špínou, což mu bez ohledu na program může zajistit pořadí v první linii.

s-19 Pokud ale nebude mít jiný program než jeho soupeři, budou šance na zvolení minimální.

s-20 Proti Powellovi mluví jeho politická nezkušenost.

s-21 Svá vystoupení - a není jich v těchto dnech zrovna málo - uvádí naivistickou vizi rovnováhy politických sil garantované velmocemi.

s-22 Je známo, že na svá veřejná vystoupení nepouští televizi.

s-23 Novináři, kteří na jeho přednáškách byli, hovoří o jeho romantických představách světa po skončení studené války, na kterou celkem nostalgicky vzpomíná.

s-24 Zdá se, že cílem těchto "předprimárek" je "si to rozdat" hodně brzy, aby na volební scénu vstoupil jediný "čistý" kandidát neosočovaný protivníky z vlastní strany.

s-25 Prezident Clinton je zatím zatlačen do defenzívy.

s-26 Jestliže měl v úmyslu nominací dr. Fostera do funkce "hlavního lékaře", de facto ministra zdravotnictví, vnést rozkol mezi republikánské kongresmany, tak se mu to zcela očividně nepovedlo.

s-27 Naopak se musí z celé záležitosti pokusit elegantně vyvléknout, což nebude snadné.

s-28 Pokud bude Bill Clinton takto rozšafně postupovat i nadále, zůstane brzy jediná otázka: který z republikánských kandidátů převezme v roce 1996 Bílý dům.


dependency treetext view