PML View

ln94207_72

mrp-layerPDT/mrp/tamw/dtest/ln94207_72.mrp.gz
a-layerPDT/pml/tamw/dtest/ln94207_72.a.gz
m-layerPDT/pml/tamw/dtest/ln94207_72.m.gz
t-layerPDT/pml/tamw/dtest/ln94207_72.t.gz
w-layerPDT/pml/tamw/dtest/ln94207_72.w.gz
treex-layerPDT/treex/tamw/dtest/ln94207_72.treex.gz

s-1 Z kocourkovských médyjí

s-2 Jiří Franěk

s-3 Hned po svém nástupu na radnici dal nový kocourkovský starosta Mikulášek najevo, že to s ním místní novináři nebudou mít lehké.

s-4 Tou dobou, pravda, vycházelo v Kocourkově různých listů víc než zdrávo, takže starosta ztrácel každé ráno spoustu času vyhodnocováním vlastních fotografií.

s-5 Hlavně však novinářům nemohl odpustit, že ho ještě v časech federace se Zářečím, kdy spravoval obecní pokladnu, přezdívali Držgrešle.

s-6 První konflikt vypukl při povolební tiskovce.

s-7 Starosta nejprve rozplakal zkušenou reportérku Kocourkovských rozhledů, které přede všemi řekl, že její otázka je nejblbější ze všech, co kdy dostal.

s-8 Poté vytasil zlaté pero značky Pelikán a pohrozil zkoprnělým zpravodajům, že bude všechny dotazy známkovat.

s-9 Někteří staří matadoři v předdůchodovém věku utekli, aby si nepohoršili, pár statečných posupně mlčelo, ostatní se horlivě hlásili.

s-10 Moc si však nepomohli, starosta sázel čtyřky a pětky jednu za druhou.

s-11 Jedničku si vysloužil pouze jediný snaživec, a tím se kupodivu stal věčný elév Víťa Švícko, přezdívaný vandrovník nebo též blouma.

s-12 Říkalo se mu tak proto, že cestoval od redakce k redakci a odevšad ho vždy vyhodili, když jim následkem jeho pravopisu vymřela korektorna.

s-13 Víťa si však svůj úspěch vysloužil skutečně skvělou otázkou: Pane starosto, kde se to ve vás bere?!

s-14 rozum, že se Víťa stal starostovým oblíbencem.

s-15 Na svém novém působišti v Hlasateli dostal na starost rubriku Moudra z radnice, u starosty byl pečený vařený, dokonce nosil jeho obnošené kravaty.

s-16 Platově si polepšil a za osobního korektora dostal bývalého češtináře z pomocné školy, který ve své otrlosti přežil i osobitý Víťův přepis starostovy věty: Médyja tu mají být od toho, aby nám dělaly imyž.

s-17 S tím byly trochu problémy, protože starosta v řeči rád zdůrazňoval své vzdělání (však studoval v Klatovech a v Roudnici), a Víťa tedy občas nutně trochu tápal.

s-18 Přesto korektor dostal první infarkt nad větou: Jak pravil již Žán Žakrusó...

s-19 Nutno podotknout, že Hlasatel zdaleka nepatřil k nejoblíbenějším novinám, jeho náklad se omezoval vlastně jen na povinné výtisky, které odebírali členové starostovy Pragmatické strany.

s-20 Nikdo vlastně netušil, kde se berou peníze na jeho vydávání, jen někteří závistivci z konkurenčních listů se divili, proč se za obecní peníze stavěla potrubní pošta z radnice do kampeličky, z kampeličky do tiskárny a z tiskárny do redakce.

s-21 Tyto provokace byly ovšem zjevně motivovány zlobou: všechny kocourkovské noviny si totiž do starosty s chutí rýply.

s-22 Samozřejmě s výjimkou Hlasatele, ten proti radnici nikdy ani nešpitl.

s-23 jednou...

s-24 Však to znáte, i mistr tesař se někdy utne.

s-25 Šéfredaktor Hlasatele Kofr udělal těžkou chybu, když svým podřízeným omylem dovolil kritizovat privatizační projekt benzinové pumpy, kterou měl dostat bývalý nepřátelský špeh z časů braniborské okupace Kocourkova.

s-26 Myslel si, chudák, že si tím odhalením na radnici šplhne, a vůbec si přitom neuvědomil, že dobrá polovina radních dávno v hostinci Pod svícnem hrává taroky se samými divnými lidmi.

s-27 To byl samozřejmě Kofrův konec.

s-28 Starosta mu sice do telefonu řekl, se neplaší, ale mezitím potrubní poštou svištěly patrony.

s-29 Nikdo se nikdy nedozvěděl, co posílali z radnice do kampeličky a co z kampeličky do tiskárny, do redakce však došlo usnesení, že si Kofr balit fidlátka.

s-30 Novým šéfredaktorem Hlasatele se stal Víťa Švícko.

s-31 A jak to bylo dál?

s-32 Všechno se nakonec v dobré obrátilo.

s-33 Nejprve se sice konkurence radovala, že to s Hlasatelem špatně dopadne, list Mladý Kocourkov dokonce ohlašoval další zvýšení nákladu, ale kupodivu to byl právě Hlasatel, kdo šel s nákladem rychle nahoru.

s-34 On totiž Víťa jako šéfredaktor neměl čas na psaní, a tím se čtivost Hlasatele prudce zlepšila.


dependency treetext view