PML View

cmpr9415_046

mrp-layerPDT/mrp/tamw/etest/cmpr9415_046.mrp.gz
a-layerPDT/pml/tamw/etest/cmpr9415_046.a.gz
m-layerPDT/pml/tamw/etest/cmpr9415_046.m.gz
t-layerPDT/pml/tamw/etest/cmpr9415_046.t.gz
w-layerPDT/pml/tamw/etest/cmpr9415_046.w.gz
treex-layerPDT/treex/tamw/etest/cmpr9415_046.treex.gz

s-1 Rádce: Zákon a my

s-2 Vrácení živnostenského listu

s-3 Podnikám jako fyzická osoba v pohostinství.

s-4 Ke 31. 3. 1994 ukončím podnikání.

s-5 Musím po tomto datu vrátit živnostenský list?

s-6 M.K., Praha

s-7 Živnostenský list je průkazem živnostenského oprávnění, který osvědčuje splnění podmínek stanovených živnostenským zákonem pro provozování živnosti ohlašovací.

s-8 Podle 47 odst. 2, písmeno e) živnostenského zákona se v živnostenském listě vydaném fyzické osobě uvede doba, na kterou se živnostenský list vydává, ohlásila-li fyzická osoba provozování živnosti na dobu určitou.

s-9 Pokud jste takto omezil dobu svého podnikání, vaše živnostenské oprávnění uplynutím vymezené doby zaniká a živnostenský zákon vám v 57 odst. 3 stanoví povinnost vrátit živnostenský list bez zbytečného odkladu živnostenskému úřadu, který jej vydal.

s-10 Pokud ve vašem živnostenském listu není uvedena doba, na kterou se živnostenský list vydává, nemusíte jej po ukončení činnosti odevzdat.

s-11 V 58 odst. 2 živnostenského zákona jsou uvedeny důvody, pro které může živnostenský úřad, který živnostenský list vydal, zrušit či pozastavit živnostenské oprávnění.

s-12 Jedním z těchto důvodů je skutečnost, že podnikatel nezačal provozovat živnost ve lhůtě delší než pět let od vydání živnostenského listu.

s-13 Analogicky by tedy mohlo dojít ke zrušení živnostenského oprávnění, pokud by doba od ukončení podnikání přesáhla délku pěti let.

s-14 V takovém případě by vám vznikla povinnost živnostenský list vrátit živnostenskému úřadu, který jej vydal.

s-15 Snížení nájemného

s-16 Bydlím v družstevním bytě, kam zřejmě vlivem nedostatečné izolace zatéká.

s-17 Tato závada trvá čtyři roky.

s-18 Jakým způsobem mám donutit družstvo, když to po dobrém a přes stálé upozorňování nejde, ke snížení nájemného do doby, než dojde k odstranění závady?

s-19 M.Z., Plzeň

s-20 V případě, že řádnému užívání bytu brání závada, kterou je povinen odstranit pronajímatel bytu, a pokud pronajímatel tuto závadu neodstraní, ačkoli byl nájemcem na její existenci upozorněn, nájemce v zásadě dvě možnosti:

s-21 * Podle 691 občanského zákoníku právo - po předchozím upozornění pronajímatele na závady - tyto v nezbytné míře odstranit a požadovat od pronajímatele náhradu účelně vynaložených nákladů.

s-22 Tuto náhradu je nutné požadovat bez zbytečného odkladu.

s-23 Právo na náhradu nákladů zanikne, nebylo-li uplatněno do šesti měsíců od odstranění závad.

s-24 * Pokud závadu neodstraní pronajímatel a neučíní-li tak ani nájemce, nájemce podle 698 občanského zákoníku právo na slevu nájemného, dokud pronajímatel tuto závadu neodstraní.

s-25 Jestliže jste po celou dobu trvání popisované závady platil nesnížené nájemné, je zapotřebí určit výši přiměřené slevy z nájemného a potom můžete tuto slevu uplatňovat vůči pronajimateli i zpětně, tedy žádat vrácení určité části již zaplaceného nájemného.

s-26 Přiměřenost slevy posoudí v případě sporu soud.

s-27 Darovala jsem domek synovi a darovací smlouvou bylo v můj prospěch zřízeno věcné břemeno doživotního bydlení ve dvou místnostech v prvním patře.

s-28 Teď bych ale chtěla užívat místnost v přízemí, protože je to s ohledem na můj věk a zdravotní stav přijatelnější.

s-29 Jak mám postupovat?

s-30 Musíme jít zase k notáři?

s-31 A.R., Jidřichův Hradec

s-32 Podstatnou obsahovou složkou smlouvy, jíž se zřizuje věcné břemeno, je vymezení obsahu a rozsahu tohoto břemene.

s-33 Ve vašem případě je obsahem věcného břemen právo doživotního bydlení v rodinném domku, jehož vlastníkem je váš syn.

s-34 Rozsah tohoto oprávnění je pak dán přesným vymezením prostor, které můžete jako osoba z věcného břemen užívat, a to jak výlučně vy sama, tak případně společně s majitelem domu.

s-35 Mohou být dohodnuty i další skutečnosti související s vaším užíváním předmětných prostor, jako například způsob úhrady na otop, vodu, elektřinu, úklid a podobně.

s-36 Pokud chcete některá ujednání obsažená v původní smlouvě o zřízení věcného břemene změnit, je možné tak učinit po dohodě s majitelem domu například dodatkem k původní smlouvě.

s-37 Tímto dodatkem změníte původní rozsah věcného břemene tím, že původní smlouvou označené prostory nahradíte jinými.

s-38 Stejně tak můžete rozsah svého oprávnění omezit, pokud například již potřebujte pouze jednu z původních dvou místností.

s-39 Pro úplnost bych chtěla připomenout, že stejně tak je možné smlouvou způsobit zánik věcného břemene.

s-40 V souladu se zákonem č. 256/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, vznikají práva odpovídající věcnému břemeni dnem vkladu do katastru nemovitostí, a to na základě pravomocného rozhodnutí příslušného katastrálního úřadu o povolení tohoto vkladu s účinky ode dne doručení návrhu na vklad příslušnému katastrálnímu úřadu.

s-41 Věra Urbanová

s-42 Odpovědi připravila Advokátní kancelář Vácha & Malý, Olšanská 1a, 130 00 Praha 3 - Žižkov, tel.: (02) 691 93 33.


dependency treetext view