PML View

cmpr9410_045

mrp-layerPDT/mrp/tamw/train-5/cmpr9410_045.mrp.gz
a-layerPDT/pml/tamw/train-5/cmpr9410_045.a.gz
m-layerPDT/pml/tamw/train-5/cmpr9410_045.m.gz
t-layerPDT/pml/tamw/train-5/cmpr9410_045.t.gz
w-layerPDT/pml/tamw/train-5/cmpr9410_045.w.gz
treex-layerPDT/treex/tamw/train-5/cmpr9410_045.treex.gz

s-1 Doba mírného optimizmu

s-2 Profit publikuje z první ucelené prognózy české ekonomiky na roky 1994-1995

s-3 Na půdě ČSÚ a Ústavu pro hospodářskou politiku ČR vznikl ekonometrický prognostický scénář, který mapuje dosavadní i budoucí mozaiku zájmu domácností o spotřební zboží a služby, obdobně pak koupěschopnost dalších tržních subjektů doma i v zahraničí.

s-4 Opírá se nejen o zjištěná statistická data o dosavadním průběhu procesu ekonomické reformy, ale dokáže vzít v úvahu i některé zjevné předpoklady, například devalvaci měny našeho významného obchodního partnera - Slovenska.

s-5 Česká ekonomika již v současné době funguje převážně na tržních principech.

s-6 Z tohoto faktu pak vyplývají přinejmenším dvě skutečnosti:

s-7 * Objem a struktura jejího výstupu (v podobě hrubého domácího produktu - dále jen HDP) jsou tudíž určovány především vývojem vnější a vnitřní poptávky.

s-8 * Další vývoj HDP lze s větší, či menší přesností odhadovat na základě analýzy vlivů hlavních faktorů ( již jde o spotřebu, či investice), působících právě na vývoj poptávky.

s-9 Dosud spíše stagnace

s-10 Podle některých dílčích údajů lze předpokládat, že vloni se zastavil pokles HDP, jehož objem se snížil zhruba jen asi o půl procenta proti předchozímu roku.

s-11 Kvůli pokračující recesi v zemích, které jsou našimi hlavními obchodními partnery, rozdělení čs. federace a červencové devalvaci slovenské měny se ekonomický růst oddálil.

s-12 Mírně restriktivně působil přebytkový státní rozpočet (zejména v 1. pololetí), když byl vyrovnáván měnovou politikou.

s-13 Ta po nevyhnutelné restrikci v době dělení státu a měny přešla ve 2. pololetí naopak do mírně expanzivní polohy.

s-14 Je tu ještě jeden vliv, který bývá často opomíjen:

s-15 Při srovnání výsledků roku 1993 s lety předchozími není možné přejít atypický vývoj v posledních měsících roku, který mu předcházel a vytvořil citelně zvýšenou hladinu ekonomických čísel.

s-16 Jde o mimořádný a neopakovatelný růst investičních (s předfakturací výkonů na několik měsíců předem) i spotřebitelských výdajů, jakož i vývozu do SR v samém závěru roku 1992, v reálné předtuše důsledků rozpadajícího se státu.

s-17 Vyšší základna roku 1992 tak zkresluje směrem dolů meziroční indexy nejen ve 4. čtvrtletí 1993, ale částečně i za celý rok 1993.

s-18 Jak letos a napřesrok?

s-19 V letech 1994 - 1995 se předpokládá postupné zeslabení negativního působení vnějších faktorů.

s-20 Ekonomiky hlavních obchodních partnerů ČR (včetně SR) budou přecházet z recese do stagnace a oživení.

s-21 Negativní vliv rozdělení čs. federace bude též postupně vyhasínat.

s-22 Letos je však nutné očekávat další devalvaci slovenské koruny, případně zavedení dovozní přirážky nebo jiná opatření omezující vývoz z ČR do SR (a únorové komplikace kolem celní unie jsou toho v souvislosti se stavem slovenské platební bilance jen dokladem), s negativním důsledkem na tvorbu HDP ČR.

s-23 Vnitřní faktory by si ve svém souhrnu měly zachovat pozitivní vliv na růst HDP.

s-24 Přitom faktory podporující export budou postupně slábnout, zároveň však budou sílit pozitivní vlivy privatizace a přílivu zahraničního kapitálu.

s-25 Rozpočtová politika s orientací na vyrovnaný rozpočet bude spíš neutrální, zatímco měnová politika s působením na další snižování úrokových sazeb by mohla být mírně expanzivní.

s-26 Kombinace mírného zesilování pozitivního vlivu vnitřních faktorů a zeslabování negativního vlivu vnějších faktorů jsou souběžně působící předpoklady, z nichž se odvíjí naše optimistická prognóza obnovení růstu HDP .

s-27 Ten by se měl v letošním roce zvyšovat tempem 2 - -3 % a v příštím roce tempem asi 3 - 4 %.

s-28 To je základní informace, z níž se pak odvíjí úvahy o vývoji míry nezaměstanosti, inflace či dalších parametrů transformačního procesu české ekonomiky pro nejbližší dva roky.

s-29 Ivan Šujan, Český statistický úřad,

s-30 Milota Šujanová, Ústav pro hospodářskou politiku ČR

s-31 Prognóza vývoje složek HDP na roky 1993-1995


dependency treetext view