PML View

wsj1927.cz

mrp-layerPCEDT/mrp/wsj1927.cz.mrp.gz
a-layerPCEDT/pml/wsj1927.cz.a.gz
m-layerPCEDT/pml/wsj1927.cz.m.gz
t-layerPCEDT/pml/wsj1927.cz.t.gz
w-layerPCEDT/pml/wsj1927.cz.w.gz
treex-layerPCEDT/treex/wsj1927.cz.treex.gz

s-1 "velké případy kazí soudnictví", jak tvrdil soudce Holmes, nebo ne, stejně, kdo může pochybovat o tom, že nekazí historii soudnictví, když výsledek velkých konfirmačních slyšení závisí na kandidátově reakci právě na tyto velké případy?

s-2 Publikace Ethana Bronnera "Battle for Justice: How the Bork Nomination Shook America (Bitva za spravedlnost: Jak nominace Borka otřásla Amerikou)" (Norton, 399 stran, 22,50 $) je živým vyprávěním o nejhorším z těchto slyšení, napsané je s novinářským zápalem, avšak se špatným smyslem pro právní filozofii.

s-3 Zatímco svůj podtitul kniha dostatečně ospravedlňuje, samotný název je zavádějící.

s-4 To, co otřáslo Amerikou, nebyla bitva za spravedlnost, ale za pouhou moc, v jejímž rámci zástup soudních aktivistů převálcoval soudce, z kterého dříve udělali démona.

s-5 Z hlediska základní struktury a stylu je kniha zpracovaná jako román s provokativním vylíčením charakterů, syrovým dějem a s nevyzpytatelnými intrikami takového typu, že bychom je očekávali spíše v dokumentárním dramatu o mocenském prostředí Washingtonu než v ústavní historii.

s-6 Pan Bronner patrně věří tomu, že slyšení mohla dopadnout jakkoli.

s-7 O tom pochybuji.

s-8 Vzhledem ke zklamání demokratů z Reaganových vítězství a z jmenování Nejvyššího soudu, vzhledem k jejich plánům pro tyto mimořádné případy a vzhledem k písemným záznamům napadnutelných Borkových textů bylo celkem jasné, že soudce Bork nemá příliš šancí na to, že jeho jmenování bude schváleno.

s-9 Jak říká sám pan Bronner, ve vzduchu byl cítit zápach "syrového masa".

s-10 Snad proto, že vyhráli, jsou protivníci pana Borka vylíčeni mnohem živěji než jeho obhájci.

s-11 Geniálním organizátorem byl Ralph Neas, který stmelil směsici různých nátlakových skupin do mocné útočné síly.

s-12 Těžkou váhou v oboru ústavního práva byl Laurence Tribe z Harvardu, to on rozpracoval právní strategie, kterými se mají řídit senátoři a svědci.

s-13 Největšího úspěchu však dosáhl Ted Kennedy svým nemilosrdným vylíčením "Ameriky podle Roberta Borka" - přehlídkou vymyšlených hrůz, které by logicky vyplynuly, jak tvrdil, z názorů, které pan Bork v období dvou desetiletí zastával.

s-14 Senátor Kennedy, nehleďme na pochybné doklady o jeho morální převaze, zahrál vynikajícím způsobem na emoce ostatních.

s-15 zde připomenu ještě další dva.

s-16 Republikánský senátor Arlen Specter z Pensylvánie zatáhl kandidáta do slovní přestřelky s cílem ukázat, že soudce Bork je v jedné oblasti (svoboda projevu) ochoten Ústavu rozšířit, avšak ve všech ostatních oblastech zůstává rigidní.

s-17 Výsledkem bylo dobré představení pro média, které senátoru Specterovi a dalším umožnilo hlasovat proti soudci Borkovi "bez výčitek svědomí".

s-18 Další munice přišla od levicového právního teoretika Ronalda Dworkina, který v časopise New York Review of Books vykreslil obraz ústavní mrtvoly, která si především na poli "interpretace v duchu tvůrců" do Ústavy umíněně vkládá své osobní předsudky.

s-19 Obvinění, že se nachází "mimo hlavní proud" právního myšlení, výrazně podrylo postavení soudce Borka coby odborníka a nechalo ho doslova vykrvácet přímo na pódiu.

s-20 Jmenování by ještě bylo možné zachránit, pokud by několik zástupců demokratického politického středu na jihu a jihozápadě porušilo stranickou linii.

s-21 Jenže demokratický senátor Bennett Johnson z Louisiany této malé skupině připomněl, že černoši a ženy stojící proti soudci Borkovi mohou představovat dost hlasů na to, aby skupinu v dalších senátních volbách potrestali.

s-22 Demografie se tudíž připojila k "hlavnímu proudu" a démonizování a osud Roberta Borka byl zpečetěn.

s-23 A výsledek?

s-24 Oponenti soudce Borka zvolili bojiště, drželi ho a udrželi si ho.

s-25 Avšak hladkým schválením Anthonyho Kennedyho, "osmdesátiprocentníka", který podporuje zásadu soudního sebeomezování pouze o něco méně než soudce Bork, demokraté možná vyhráli bitvu, jenže prohráli válku.

s-26 Dalším výsledkem ovšem bylo mrazivé poselství, které slyšení ohledně Borka zanechaly v soudním prostředí, ze kterého Nejvyšší soud rekrutuje své talenty.

s-27 Do všech právnických škol pronikla informace, že jedinci s ambicemi dostat se k federálnímu soudu se musejí vydat po bezpečné ústavní cestě bez zanechávání písemných stop a kousavého jazyka nebo pera.

s-28 Autor bohužel neposkytl žádný filozofický rámec, aby podložil své reportérské vlohy.

s-29 Pojal tento případ příliš lehkovážně jako případ kultury aktivistické právnické školy.

s-30 Kdyby se ponořil hlouběji do doktríny "soudního sebeomezování", objevil by dlouhou historii sahající k velkým rozhodnutím soudce Holmese.

s-31 To samé by zjistil i u Alexandera Bickela, bystrého ústavního odborníka a nejbližšího přítele Roberta Borka na univerzitě v Yale, jehož vliv na tohoto soudce je mnohem větší, než uvádí pan Bronner.

s-32 Přesto musí být dlouhodobý pohled na Roberta Borka coby ústavního myslitele vymezen úžeji.

s-33 Jeho síla spočívá v jeho teorii majoritního systému, která zbavuje Nejvyšší soud proměnlivých skupinových vlivů a většinu rozhodování v demokracii ponechává na zvolených zákonodárných sborech a výkonné moci.

s-34 Soudce Bork bohužel nedokázal rozlišovat mezi těmito vlivy a naléhavostí závažných případů klíčových pro společnost, které musejí být pro zachování soudržnosti řešeny soudní cestou.

s-35 Takovým případem byla otázka segregovaných škol v případu Brown vs. Ministerstvo školství.

s-36 Další otázkou, kterou je lepší ponechat na jednotných rozhodnutích Nejvyššího soudu než na chaosu padesáti státních zákonodárných sborů, se v naší době stává potrat.

s-37 Stále viditelnější a jednotnější shoda v názorech Američanů jasně ukazuje, že si přejí, aby se právo na soukromí v otázce antikoncepce (jak bylo rozhodnuto v případě Griswold) týkalo i potratu.

s-38 Lze pochopit strach soudce Borka z toho, že toto nové právo na soukromí se neúnosně rozšíří, ačkoli Nejvyšší soud složený z mužů a žen se smyslem pro realitu, podstatu věci a pro význam hranic by měl být schopen tento problém zvládnout.

s-39 Jisté je, že pokud Američané připustí další událost, jako byl potupný cirkus kolem schválení jmenování Borka, učiní tak na vlastní nebezpečí.

s-40 Ralph Lerner je spisovatel a historik žijící v New Yorku.


dependency treetext view