PML View

wsj0446.cz

mrp-layerPCEDT/mrp/wsj0446.cz.mrp.gz
a-layerPCEDT/pml/wsj0446.cz.a.gz
m-layerPCEDT/pml/wsj0446.cz.m.gz
t-layerPCEDT/pml/wsj0446.cz.t.gz
w-layerPCEDT/pml/wsj0446.cz.w.gz
treex-layerPCEDT/treex/wsj0446.cz.treex.gz

s-1 Ze čtení lékařské literatury o RU-486, které je v angličtině jen poskrovnu, vychází tato francouzská potratová pilulka jako jedna z nejpodivnějších směsic.

s-2 Nejen proto, že usmrcuje nenarozené, v čemž ani není příliš účinná, neboť jich sprovodí ze světa jen 50 85 % podle toho, kterou studii čtete (prostaglandin užívaný spolu s pilulkou zvýší poměr na 95 %).

s-3 Chirurgický potrat je v porovnání s tím účinný v 99 % případů.

s-4 Potrat užitím pilulky je přitom mnohem horší utrpení než tradiční chirurgický potrat.

s-5 Celý proces je dlouhý (potrat sám o sobě trvá tři dny a klinická část představuje týden návštěv), krvavý (jedna žena při zkoušce ve Švédsku potřebovala transfuzi, i když u většiny z nich to připomíná menstruaci, kdy krvácení trvá průměrně 10 dní) a bolestivý (mnoho žen potřebuje analgetické injekce, aby se jim ulevilo).

s-6 Další běžné vedlejší účinky jsou nevolnost a zvracení.

s-7 U RU-486 je podstatné načasování.

s-8 Nejúčinnější je při podání zhruba týden poté, co žena měla dostat menstruaci, po sedmý týden těhotenství, kdy je však pilulka již výrazně méně účinná.

s-9 To je v typickém případě tedy zhruba třítýdenní lhůta.

s-10 Zatím všechny studie došly k závěru, že pilulka RU-486 je "bezpečná".

s-11 Ale "bezpečná" podle definice Marie Bassové z Projektu pro reprodukční technologie znamená, že "zatím nebyla dokázána mortalita".

s-12 Nikdo nezkoumal dlouhodobé účinky pilulky RU-486 na zdraví či plodnost ženy.

s-13 Zdá se, že po požití zamezí toto léčivo na tři sedm měsíců ovulaci.

s-14 Některé ženy evidentně nemají problém nakonec znovu otěhotnět: studie uvádějí opakovanou účast v programech.

s-15 K této otázce však neexistují vědecké podklady.

s-16 Britský lékařský časopis Lancet v roce 1987 oznámil, že studie na králících bohužel odhalily, že RU-486 může způsobit vrozené vady.

s-17 Dr. Etienne-Emile Baulieuová, francouzská lékařka, která RU-486 objevila, však minulý měsíc v článku v magazínu Science napsala, že výsledky testů na králících nebylo možné zopakovat na myších a opicích.

s-18 Léčivo trojrozměrnou strukturu podobnou DES, protipotratovému léku, u něhož se u některých dcer žen, které jej užívaly, prokázala souvislost s rakovinou pochvy a děložního hrdla.

s-19 Všechny zveřejněné studie doporučují ženám, u kterých léčivo neúčinkovalo, aby těhotenství nedokončily a podstoupily chirurgický potrat.

s-20 Jedním z důvodů, proč se americký farmaceutický průmysl pilulce RU-486 vyhýbá, je riziko vrozených vad a související soudní spory, k nimiž jistě bude docházet.

s-21 Někdo by se tedy mohl zeptat: Proč se s tím léčivem vůbec obtěžovat?

s-22 Přesně tuto otázku si kladli někteří zastánci potratů.

s-23 Pilulka RU-486 "pravděpodobně představuje technický pokrok v oblasti, kde žádný není potřeba, nebo aspoň ne příliš výrazný," řekl Phillip Stubblefield, prezident Národní potratové federace, na konferenci o reprodukčním zdraví v roce 1986.

s-24 Mnoho lékařů vyjádřilo obavy ze silného krvácení, které nastane, i když léčivo potrat nevyvolá.

s-25 Získat schválení nového léku od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv trvá běžně osm deset let a náklady na testování a marketing nového léku se mohou pohybovat od 30 milionů do 70 milionů dolarů.

s-26 Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb v současné době zakazuje Národním zdravotnickým institutům, aby v rámci jeho antikoncepčního programu za 8 milionů dolarů financovaly výzkum interrupcí.

s-27 Ale americké studie pilulky RU-486 v licenci od jejího francouzského výrobce Rousell-Uclaf, společné přidružené společnosti německé farmaceutické firmy Hoechst a francouzské vlády, nedávno platila Populační rada, 37 let stará nezisková organizace s obratem 20 milionů dolarů, která podporu Rockefellerovy a Mellonovy nadace a v současné době dotuje většinu výzkumu antikoncepce v USA.

s-28 V roce po uvedení pilulky na francouzský trh se Národní organizace pro ženy a její větev, Fond pro feministickou většinu se svou bývalou prezidentskou Eleanor Smealovou, pokoušely, aby se do věci zapojil americký farmaceutický průmysl.

s-29 (Jejich temná předpověď říká: pilulka "bude v USA dostupná, legálně či nelegálně, nejpozději za 2 5 let".)

s-30 Tento feministický přístup a stanovisko ke kontrole populace obecně zastával i apatický tisk.

s-31 Pro všeobecnou úroveň ignorance médií je typický článek z června 1988 v časopisu Mother Jones.

s-32 "Pro ženu, jíž se opozdila menstruace a vezme si RU-486, to znamená, že nebude muset čekat, procházet kolem demonstrantů u potratových klinik a věšet nohy do třmenů při zákroku," brebentí zdravotní pisatelka Laura Fraserová.

s-33 "Také to znamená, že se nikdy nebude muset dozvědět, jestli byla skutečně těhotná."

s-34 Všechno špatně, slečno Fraserová.

s-35 Pilulka RU-486 se ve Francii podává pouze pod přísným dohledem a v přítomnosti lékaře.

s-36 (Roussel údajně každou pilulku označuje a eviduje, aby žádná neunikla na černý trh.)

s-37 Takže žena, která použije k potratu RU-486, musí třikrát přijít na kliniku kolem oněch demonstrantů; při úvodní návštěvě je provedeno lékařské vyšetření (vyloučeny budou anemické ženy a ženy s problémy při předchozích těhotenstvích) a podání pilulky, následuje druhá návštěva o 48 hodin později, kdy je injekčně nebo jako vaginální čípek podán prostaglandin, a pak třetí návštěva za týden, kdy se zkontroluje, jestli žena kompletně potratila.

s-38 Protože u pilulky RU-486 je tolik důležité načasování, dozví se žena navíc z vyšetření pánve a ultrazvuku nejen to, zda je těhotná, ale i podrobnosti o svém těhotenství.

s-39 Žádný doktor, který se bojí odpovědnosti za nedbalost, by pravděpodobně nevystavil netěhotnou pacientku takovému riziku krvácení.

s-40 Může se stát, že mnoho žen dokonce spatří mrtvé embryo, které vyloučí; tohoto pohledu jsou většinou při chirurgickém provedení potratu ušetřeny.

s-41 V sedmi týdnech je embryo zhruba tři čtvrtě palce dlouhé a již zřetelně připomíná lidského jedince.

s-42 Na příkaz členů Kongresu, kteří podporují svobodnou volbu, zahrnuje nyní čtyřletý reautorizační zákon pro federální pomoc při plánování rodiny podle článku X grant na 10 milionů dolarů určených pro "vývoj, hodnocení a uvedení na trh nových, vylepšených antikoncepčních prostředků, léčiv a metod".

s-43 Pokud toto projde - senátní verze je již připravena pro hlasování v plénu, ke kterému pravděpodobně dojde na začátku příštího roku - byla by federální vláda poprvé vtažena do marketingu antikoncepce.

s-44 Vláda by tím také mohla být vtažena do podnikání s pilulkou RU-486, což by potěšilo feministky, které jsou zdrceny domnělou zbabělostí v soukromém sektoru farmaceutického průmyslu.

s-45 Nevíme, jestli bude mít RU-486 tak katastrofální dopad jako některé dřívější prostředky kontroly plodnosti, jenž provázely nekritické ovace vzdělaných lidí, kteří měli být lépe informováni.

s-46 (Vzpomínáte si na Dalkon Shield a první pilulky pro kontrolu porodnosti?)

s-47 Výsledky nebudeme vědět, dokud první generace pokusných králíků ženského pohlaví - z nichž se všechny rády dobrovolně přihlásí - nevystaví potratovou pilulku klinickému testu času.

s-48 Paní Allenová je vedoucí redaktorka časopisu Insight.

s-49 Tento článek byl převzat z říjnového čísla časopisu American Spectator a upraven.


dependency treetext view