vesm9303_024

vesm9303_024

ProjectPDT

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

K příčinám úmrtí v Československu

DAGMAR DZÚROVÁ

DAGMAR BARTOŇOVÁ

Všechny vyspělé země zařazují do svých prioritních úkolů dneška péči o zdraví svých obyvatel; s růstem socioekonomické úrovně země sílí celospolečenský přístup k jeho ochraně i snaha o mezinárodní spolupráci. Sjednocením různorodých přístupů k zabezpečení zdraví je celosvětový program Světové zdravotnické organizace (WHO) "Zdraví pro všechny do roku 2000". Jeho cílem je, aby všichni lidé na světě dosáhli v roce 2000 takové úrovně zdraví, která by jim dovolila vést společensky a ekonomicky plodný život. Součástí tohoto programu celosvětového je Evropský program, který aktuálněji vystihuje problematiku zdraví v evropském regionu. Program je shrnut do 38 konkrétních cílů, např. prodloužení střední délky života při narození pro obě pohlaví minimálně na 75 let, snížení úmrtnosti u osob mladších 65 let (především poklesem úmrtnosti na nemoci oběhové soustavy a novotvary alespoň o 15% a 18%) a zmenšení rozdílů úrovně zdravotního stavu mezi zeměmi i uvnitř států nejméně o 25%.

Cílů světového, resp. evropského programu se snaží dosáhnout také naše republika. Jedním z příspěvků pro jejich dosažení, ale i pro pomoc při budování regionální zdravotně zaměřené politiky cílené nejen k zlepšování, ale také k vyrovnávání územních rozdílů z hlediska úrovně zdravotního stavu, je právě vydávaný Atlas životního prostředí a zdraví obyvatelstva ČSFR (1992, Geografický ústav ČSAV Brno, Federální výbor pro životní prostředí). V jeho části "Zdravotní stav obyvatelstva" jsou řadou map dokumentovány nejen územní rozdíly zdravotního stavu obyvatel ČSFR, ale také jeho vývojové trendy, porovnávané s ostatními zeměmi Evropy. Náš příspěvek si proto klade za cíl obohatit nejširší odbornou veřejnost o vybrané informace z vydávaného atlasu a o další poznatky o územní struktuře úmrtnosti v Československu. Svým obsahovým zaměřením volně navazuje na práce již ve Vesmíru publikované (Kraus J.: Regionální rozdíly úmrtnosti v Československu, Vesmír 1, 70, 1991; Rychtaříková J., Dzúrová D.: Okresy a úmrtnostní ukazatele, Vesmír 4, 70, 1991) a doplňuje je o pohled na regionální úmrtnost podle příčin smrti a podle pohlaví.

Metodika

Územní rozdíly v úmrtnosti lze v ČSFR studovat na základě údajů o zemřelých podle okresů, jež jsou nejmenšími správními jednotkami, za něž zdravotnická statistika data o zemřelých rutinně zpracovává. Úroveň úmrtnosti podle příčin smrti na úrovni okresů byla hodnocena pro období 1986-1989 metodou přímé standardizace: za standard byla zvolena modelová věková struktura Evropy. Vzhledem k výši úrovně úmrtnosti mužů v ČSFR je článek převážně věnován analýze regionálnéch rozdílů v úmrtnosti mužů. S přihlédnutím k četnosti úmrtí byly hodnoceny následující čtyři skupiny jeho příčin: nemoci oběhové soustavy (skupina VII), novotvary (skupina II), nemoci trávicí soustavy (skupina IX) a úrazy a otravy (XVII); skupiny onemocnění dohromady tvoří u obou pohlaví přibližně devět desetin všech úmrtí (55% nemoci oběhové soustavy, 21% novotvary, 7% poranění a otravy a 5% nemoci trávicí soustavy).

Datové podklady a výpočty standardizované úmrtnosti byly převzaty z Ústavu zdravotnických informací a statistiky v Praze.

Územní rozdíly v úmrtnosti mužů podle příčin smrti

I přesto, že jedním z hlavních cílů regionálních politik vyspělých zemí je vyrovnávání ekonomických, sociálních a kulturních podmínek života všech oblastí, existují mezi územními celky rozdíly v podmínkách života, a tedy i v ukazatelích zdraví obyvatel. Regionální územní rozdíly mnohdy významně ovlivňují výsledné ukazatele příslušné země. Zpravidla se vytvářejí rozsáhlejší, územně souvislejší regiony vyšších či nižších hodnot, ale současně existují i odlišnosti, které tuto pravidelnost územního uspořádání narušují.

Nemoci oběhové soustavy

Nemoci oběhového ústrojí jsou nejčastější příčinou smrti ve vyspělých zemích. Tato skupina onemocnění se dnes nejvýrazněji podílí na negativním postavení Československa v mezinárodních zdravotnických porovnáních, zejména výší úmrtnosti mužů středního věku. Do této třídy onemocnění patří především dvě nejčetnější příčiny úmrtí - ischemická choroba srdeční (50%) a cévní onemocnění mozku (30%).

Umístění, resp. zařazení okresů ČSFR (včetně 10 obvodů Prahy) na základě výše hodnoty standardizované úmrtnosti v jednom ze čtyř kvartilů, znázorněné na obr.1, vypovídá především o rozdílné situaci v úrovni úmrtnosti mužů obou našich republik.

Zatímco téměř polovina okresů ČR vykazuje v rámci celé republiky nejvyšší hodnoty (28 okresů ČR leží ve IV. kvartilu), na Slovensku se do tohoto kvartilu zařazuje pouze jediný okres, Trebišov. Zhodnotíme-li okresy v jednotlivých kvartilech podle počtu obyvatel, lze konstatovat, že v oblastech nejnižší úrovně úmrtnosti, I. kvartil, žije téměř 40% obyvatel z úhrnu ČSFR (především městské okresy s vysokým počtem obyvatel - Praha, Bratislava, Ostrava, Košice) a v oblastech s nejvyššími hodnotami, IV. kvartil, necelých 20% (především populačně slabší okresy v Čechách).

Z porovnání se zařazením okresů do skupin v letech 1970, 1980 a 1989 se úmrtnost na nemoci oběhové soustavy nejvýrazněji zhoršila v rámci České republiky v okresech: Karlovy Vary, Svitavy, Znojmo a Šumperk, naopak nejvýznamnější pokles byl zaznamenán v Praze městě a v okrese Plzeň-jih. Na Slovensku si ve sledovaném období žádný okres nezlepšil pozici, naopak dva okresy si ji zhoršily - Bardejov a Považská Bystrica. V územní struktuře úmrtnosti na cerebrovaskulární a kardiovaskulární onemocnění přetrvávají rozdíly, a to zejména mezi Českou a Slovenskou republikou, vysvětlitelné odlišnou diagnostickou praxí. Lékaři v SR častěji uvádějí při zápise prvotní příčiny smrti aterosklerózu místo ischemické choroby srdeční a cévního onemocnění mozku.

Zhoubné novotvary

Podíl úmrtí na novotvary vykazuje, oproti nemocem oběhové soustavy, rostoucí trend nejen v ČSFR, ale i v ostatních vyspělých zemích. V posledních letech na připadá v ČR téměř čtvrtina z úhrnu zemřelých, kdežto na Slovensku něco přes jednu pětinu. Statistika růstu úrovně úmrtnosti na novotvary je do určité míry ovlivněna rozdílnou diagnostickou praxí obou republik.

Úmrtnost na zhoubné novotvary, jako druhé nejfrekventovanější příčiny úmrtí mužů, se projevuje z celé ČSFR nejvýrazněji v západní polovině Čech. Platí, ještě významněji než u nemocí oběhové soustavy, že intenzita úmrtnosti se plynule snižuje v rámci republiky směrem od západu k východu (obr.2). V okresech zařazených do kvartilu nejnižší úrovně úmrtnosti na zhoubné novotvary žije 1/4 obyvatel ČSFR, z více než 80% to jsou obyvatelé SR, naopak kvartil IV. je z 95% složen z obyvatel ČR (obr.2). Územní rozdíly v úmrtnosti na zhoubné novotvary celkem jsou v podstatě totožné s územními rozdíly úmrtnosti na diagnózu "zhoubný novotvar průdušnice, průdušek nebo plic" (30% z úhrnu zemřelých na zhoubné novotvary). V rámci ČSFR je nízká hodnota úmrtnosti na zhoubné novotvary (zhoubný novotvar plic) ve východní části republiky kompenzována častějším diagnostikováním úmrtí na nemoci dýchací soustavy (virový a chronický zápal plic).

V porovnání se stavem v l. 1970 a 1980 si žádný okres ČR ani SR v r. 1989 "nevylepšil" pozici, naopak jeden český a jeden slovenský si ji výrazně zhoršily: Jindřichův Hradec a Spišská Nová Ves.

Úrazy a otravy

Územní rozložení úmrtnosti na skupinu vnějších příčin úmrtí, XVII., úrazy a otravy, je v protikladu k územní diferenciaci úmrtnosti na nemoci oběhové soustavy a na novotvary. Na obr.3 se rýsují dva regiony vysoké úrovně úmrtnosti na vnější příčiny, region tvořený okresy jižní a středoslovenské oblasti a menší region pánevních okresů severozápadu Čech. První region, vykazující také nejvyšší sebevražednost v ČSFR (okres Komárno), především národnostně odlišné složení obyvatel (vysoký podíl obyvatel maďarské národnosti, např. okres Komárno více než 70%). Lze dodat, že populace Maďarska již tradičně vykazuje nejvyšší sebevražednost ve světě. Vysoká úmrtnost na úrazy a otravy druhého regionu, severozápadu Čech, koresponduje s narušeným sociálním klimatem (vysoká rozvodovost, migrace, kriminalita, nízká vzdělanost atp.)

Nemoci trávicí soustavy

Na obr. 4 lze vymezit dva regiony s vysokou úrovní úmrtnosti na nemoci trávicí soustavy - severozápadní Čechy a jižní Slovensko. V ostatních částech Čech a pouze ve dvou okresech Slovenska - Prievidza a Martin - je úroveň úmrtnosti na tyto přičiny nízká. Vysoká úroveň úmrtnosti na nemoci trávicí soustavy bývá dávána do souvislosti se stravovacími zvyklostmi, způsobem života, ale také i alkoholismem (souvislost s nejvyššími hodnotami úmrtnosti na cirhózu jater).

Z územního rozložení úmrtnosti podle příčin vyplývá také např. souvislost úrovně úmrtnosti s charakterem osídlení (městský a venkovský) a s polohou v rámci ČR nebo SR. Postavení velkých měst v souboru okresů své specifické rysy. Zatímco nízkou úroveň úmrtnosti na nemoci oběhové soustavy mužů vykazují zpravidla velká města česká i slovenská - vůbec nejnižší je v Košicích, a dále v Bratislavě, Praze (v obvodech 4 a 6) a Ostravě, v úmrtnosti na novotvary zůstávají hodnoty nízké úrovně pouze u měst slovenských. Opak vykazuje územní diferenciace úrovně úmrtnosti mužů na úrazy motorovými vozidly. Ve velkých městech ČR (Praha, Brno) vzhledem k jejich dopravní exponovanosti je úmrtnost na dopravní úrazy překvapivě nízká, a naopak vysoká je v okresech jižního Slovenska: Komárno, Michalovce a Dunajská Streda.

Rozdíly v územním rozložení úmrtí

podle příčin smrti mezi pohlavími

V rozložení vysokých a nízkých hodnot úmrtnosti podle příčin smrti mužů a žen byla u tří příčin prokázána vysoká podobnost mezi okresy. Nejvýznamnější shoda územního rozložení byla u úmrtnosti na nemoci oběhové soustavy - korelační koeficient 0.86, dále na novotvary, 0.72, a nemoci trávicí soustavy 0.67; vzhledem k omezeným možnostem článku jsou zařazeny a komentovány pouze kartogramy uvedených příčin úmrtí mužů. Naprostou neshodu vykázaly územní rozdíly v rozložení frekvence úmrtí na úrazy a otravy, resp. skupinu vnějších příčin úmrtí mezi muži a ženami, (srovnej obr. 3 a obr. 5). Zatímco u mužů se rýsovaly dva regiony vysokých hodnot intenzit úmrtí na tyto příčiny (rozsáhlejší na jižním Slovensku a menší v Podkrušnohoří), u žen, s výjimkou Ostravska, byly v kvartilu nejvyšších hodnot výhradně okresy Čech. Sebevražednost mužů, jako jeden z projevů patologického chování obyvatelstva, byla na jižním Slovensku nejvyšší, u žen tohoto regionu tomu bylo právě naopak; maximální hodnoty sebevražednosti nacházíme v okresech: Chomutov, Sokolov, Plzeň město a Ústí nad Labem.

Základní rysy územních rozdílů

v úmrtnosti podle příčin smrti

V rámci ČSFR se zřetelně rýsují významné rozdíly mezi okresy jak z hlediska úmrtnosti podle výše uvedených příčin úmrtí, tak, jak bylo již dříve publikováno, úmrtnosti podle věku (Vesmír 71, 211-218, 1991/4). Jak dokumentuje obr.6, struktura zemřelých podle příčin úmrtí se mění s věkem. Úmrtí na vnější příčiny (úrazy a otravy) mají největší podíl na počtu zemřelých v nízkém věku, s přibývajícím věkem roste podíl úmrtí na novotvary, ale především na nemoci oběhové soustavy. Vzhledem k tomu, že v mladších věkových kategoriích (do věku 59 let) je vyšší úmrtnost ve Slovenské republice a od věku 60 let zase naopak v České republice, liší se regiony nízké a vysoké úmrtnosti podle věku strukturou úmrtnosti podle příčin smrti.

Z hlediska závažnosti úmrtnosti v nízkém věku lze považovat za nejproblematičtější v Československu dva regiony: severozápadní Čechy a jižní Slovensko. Zatímco první oblast, severozápadní Čechy, s vysokým stupněm industrializace a urbanizace, a zároveň také s vysokou úrovní úmrtnosti staršího obyvatelstva, vysokou úroveň úmrtnosti ve všech sledovaných příčinách, druhý region, zemědělské jižní Slovensko, s vysokou intenzitou úmrtnosti "pouze" středního věku, je charakterizován vysokou úmrtností na nemoci trávicí soustavy a úrazy a otravy.

Závěr

Úroveň celkové úmrtnosti v posledních dvaceti letech klesla především v těch evropských zemích, kde se dařilo snižovat úmrtnost na nemoci oběhové soustavy.

Stejně tak, jako lze v současné době pozorovat výraznou diferenciaci mezi zeměmi Evropy z hlediska úrovně celkové úmrtnosti - na jedné straně jsou země východoevropského regionu s nejvyšší úmrtností, na straně druhé ostatní evropské země - tak lze sledovat mezi zeměmi rozdíly z hlediska snižování, resp. dokonce zvyšování míry úmrtnosti na nemoci oběhové soustavy (obr.7). Porovnáme-li situaci ve střední a východní Evropě a v ostatních evropských zemích - jde o kvalitu prostředí přírodního i sociálního, racionální léčbu (preventivní prohlídky, léčbu vysokého krevního tlaku, dostupnost specializovaných zdravotních pracovišť atd.), lze snadno vysvětlit rozdíly v charakteristikách zdravotního stavu obyvatel nejen na území Československa, ale i v ostatních postsocialistických zemích.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View