vesm9211_042

vesm9211_042

ProjectPDT

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

O VĚDĚ SVĚTOVÉ A KOMUNÁLNÍ

Dlouho se již vedou diskuse o tom, jak hodnotit tzv. základní výzkum a jak stanovit kritéria pro přidělování grantů. Rád bych přispěl jednou myšlenkou - a protože mne osobně tento problém v současnosti tolik nepálí, doufám, že bude prosta obvyklé zaujatosti.

Při hodnocení vědy se uplatňuje několik problémů. Tím hlavním a základním je ovšem nedostatek peněz, kterým jako celek trpěla, trpí, a podle všeho ještě dlouho trpět bude. totiž tu smůlu - a to je druhý problém - že její výsledky lze jen zřídka okamžitě ocenit v hmotných kategoriích, doložit hmatatelným výrobkem či jiným viditelným způsobem, nebo alespoň zařadit do kolonky "splněno" a založit v úhledných deskách. Je to ostatně i pohodlnější: badatele minulých epoch můžeme totiž oslavovat veřejně (patří to jaksi ke kultuře a ukazuje to na naši vzdělanost a schopnost uznávat i druhé), aniž by přitom hrozilo nebezpečí, že nebožtík natáhne ruku a bude žádat svou odměnu. No a třetím základním problémem je známý efekt smečky hladových psů, pro které máme jen jednu kost.

Řešení se ovšem zdá být navýsost jednoduché. Vezme se seznam nejvýznamnějších světových časopisů, v něm se spočítá četnost výskytu jmen adeptů na přidělení grantu (nebo na vyplacení prémií), popřípadě doplněná o četnost citací - a rázem máme jasný a neoddiskutovatelný žebříček zásluh. I neodborník se přece může podívat do životopisu navrhovatele a do jeho seznamu publikací, aby pak objektivně rozhodl o tom, zda dotyčný je nebo není schopen provádět základní výzkum na potřebné úrovni. Tak to alespoň kategoricky navrhuje RNDr. Vladimír Vilím, CSc. (Vesmír č.7/1992, str. 407), se kterým si dovolím polemizovat, aniž bych ovšem pochyboval o tom, že i v naší zemi je několik jedinců, kteří takovému kritériu vyhovují.

Je to ale skutečně tak jednoduché? Zapomeňme na chvíli na to, že i výběr "nejvýznamnějších světových časopisů" může být subjektivní, protože některé, které třeba teprve nedávno vznikly jako odraz potřeby rozvoje progresívního oboru, ještě nejsou v povědomí. Přitom právě v nově vznikajícím odvětví vědy se lze nadít oněch tolik žádaných "výsledků světové úrovně" mnohem spíše, než v oborech tradičních.

Odežeňme i kacířskou myšlenku, že i v oněch vynikajících časopisech jsou občas publikovány články, jejichž obsah recenzent přece jen přecenil, a ty, ve kterých autoři buď příliš nedočkavě prezentují své originální objevy, nebo pro které dokonce provedli předem určitou selekci či - řekněme - kosmetickou úpravu svých dat. A to i přesto, že každý , že i když se omyl nebo nekvalita snadno odhalí v následující diskusi, nikdo nevyškrtne příslušný článek ze seznamu publikací a tím méně onu spoustu citací z citačního indexu. Na co bychom ale zapomínat neměli, to je onen prazvláštní systém, uplatňovaný ještě nedávno v naší společnosti, kdy o možnosti publikovat - a někdy i vůbec bádat na půdě příslušně vybavené instituce - rovněž rozhodovali neodborníci na základě životopisu. A to již vůbec nepřipomínám, že nejvíce publikací mívají leckdy lidé, u kterých je taková aktivita - vzhledem k množství jejich dalších funkcí - příliš obdivuhodná (viz např. Vesmír 71 , 514, 1992/9).

Možná, ale spíše určitě, také nelze postupovat ve všech oborech podle schematu, navrženého Dr. Vilímem. Botanik, který popisoval neobvyklá společenstva rostlin na unikátních lokalitách a doplňoval své články vysoce kvalitní teoretickou diskusí jistě neměl takové problémy s publikací v nejrenomovanějších časopisech svého oboru, jako jeho kolega, který pracoval s konkrétními daty o našem životním prostředí, nemluvě o badatelích, zkoumajících nedávné dějiny. A chemik, který ke svému výzkumu potřeboval kromě vlastní invence "jen" kvalitní laboratorní aparaturu a materiál, měl objektivně vyšší naději dosáhnout světově uznávaných výsledků, než fyzik, který si svůj nápad nemohl v praxi ověřit nejen u nás, ale dokonce třeba ani v Sovětském Svazu.

Pokud jde o pojem komunální věda, lze do jistě zahrnout všechny ty zoufalé snahy, které osobně dobře znám, alespoň utíkat za světovým vlakem. Znám takové vědce (na své parketě, jíž je fyzika), kteří nedokázali nic víc a nic méně, než udržet svůj obor v naší zemi v nezvětšujícím se odstupu, vyjádřitelném snad časovým úsekem deseti let, za světovou úrovní. A to za podmínek reálné blokády jak vnější, projevující se formou embarga na moderní technologii a výpočetní techniku, tak vnitřní, spočívající v nedostatku odborné literatury, chabé možnosti cestovat a vůbec se stýkat se zahraničními kolegy, o administrativních potížích ve všem, od nákupu "nezajímavých" množství zboží přes PZO, po vybavení dílny nářadím, ani nemluvě. Kolegové, kteří se za takových podmínek rozhodli pro emigraci, se vesměs výtečně uplatnili ve světových vědeckých institucích právě pro svou přizpůsobivost, vynuceně hlubokou znalost používané techniky a schopnost poradit si za nepředvídaných okolností. Ti, kteří je to naučili, ale z nejrůznějších důvodů zůstali, dnes nemají čím "objektivně" dokázat svůj vědecký potenciál a hrozí jim brzké vytěsnění mladými dravými následovníky, kterým prošlapali cestu, a případně odsouzení do opovrhované role dělníků (komunální) vědy. Pokud ovšem - jak radí Dr. Vilím - nepřesvědčí někoho, kdo dobré jméno , aby se za jejich projekt zaručil a stal se jeho navrhovatelem.

Jinými slovy - hodnocení vědecké úrovně na základě publikací je podle mého názoru zaměřeno spíše do minulosti (leckdy rozporné), než do budoucnosti, o kterou u grantů jde. Nelze pochybovat, že časem se situace uklidní a vymlouvat se na dřívější podmínky již možné nebude. Pokud jde o publikační svobodu a možnost cestování, nelze si dnes na nic stěžovat. Tak ještě mít ta jasná pravidla, víc peněz na rozdělování do základního výzkumu (aby si nemusel přivydělávat jiným způsobem a aby z něho mladí absolventi škol neutíkali dělat rutinní, ale zato patřičně ohodnocenou, práci do soukromých firem) a nějaké respektova grémium pro jejich rozdělování! Dokud se k něčemu takovému nedopracujeme, nemůžeme u nás podle mého názoru mechanicky aplikovat zahraniční zkušenosti se systémem financování vědy.

Základem všeho je dostatek prostředků na vědu. Tomu musí napomoci stát, již přímo rozpočtově, nebo masívní podporou sponzorů a nadací formou daňových úlev, publicity (a tedy reklamy) a také podporou vědeckopopulárních časopisů, knih a vysílaných pořadů, zkrátka propagací vědy na úrovni umění nebo sportu, protože o potřebě podpory těchto oborů - na rozdíl od vědy - veřejnost většinou nepochybuje. A hned v závěsu pak je zde potřeba mechanismu rozdělování těchto peněz. Asi by se tak mělo dít po vědeckých odvětvích, protože ta jsou navzájem nesrovnatelná a jen těžko mohou na základě vlastní zkušenosti posoudit potřeby těch ostatních. V každém z nich by měli rozhodovat vědci, a sice vědci z praxe (a to v co největším počtu a veřejně) a nikoliv úředníci. Tím by měla být zaručena větší objektivita hodnocení, a to i nyní, v přechodném období, kdy se stejné podmínky pro všechny teprve rodí. A bylo by možná vhodné upustit od stejně bombastických jako vágních známkování typu "světová úroveň výzkumu", případně nižšího (?) stupně "evropská úroveň", které nadělaly tolik zlé krve.

Tolik k polemice s Dr. Vilímem, s jehož ostatními, "namátkou uvedenými dalšími poznámkami k výběrovému řízení (udělování grantů)" ochotně souhlasím. Souhlasím i s jeho závěrem, že navrhované položení důrazu na publikační aktivitu není samospasitelnou metodou a že by se tato aktivita měla stát "podmínkou nutnou, nikoli postačující". Chtěl jsem však obrátit pozornost právě k této tezi, které věnoval několik závěrečných řádků, od opačného tvrzení, rozvedeného v celé první polovině jeho příspěvku.

Ing. Václav Potoček, CSc.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View