ln95040_072

ln95040_072

ProjectPDT

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Willy Claes pod palbou

Necelého půl roku stojí bývalý belgický ministr zahraničí v čele Severo-atlantické aliance a se na něj sesypala nepříjemná palba kritiky. Na konci září, kdy usedal do křesla generálního tajemníka, si pětapadesátiletý diplomat podle svých slov lámal hlavu především tím, jaké stanovisko zaujmout ke dvěma problémům: situaci v Bosně a vnitřní rozpolcenosti NATO v otázce rozšiřování na Východ. První knock-out však Claes dostal ze strany zcela nečekané: za postoj vůči fundamentalismu.

Rada NATO se minulý týden odhodlala, že zahájí dialog s pěti zeměmi severní Afriky a Izraelem. Podle oficiálního (a diplomatického) prohlášení měla jednání s Tuniskem, Marokem, Egyptem, Mauretánií a Izraelem "přispět k bezpečnosti a stabilitě v oblasti Středomoří". Claes se však v rozhovoru pro britský list The Independent odhodlal prezentovat návrh aliance jako to, co skutečně je: prostředek boje proti islámskému integrismu. "Šířící se vlna fundamentalismu je největší ohrožení, kterému Západ čelí od konce studené války. Zahájení dialogu by mělo hrozbu zastavit," prohlásil. Nepoužil řeči diplomatů a řekl, co si myslel. Dovolil si příliš a aliance ho za hlasitého křiku štítivě opustila.

Na schůzce Rady NATO se velvyslanci členských zemí od Claesova prohlášení distancovali a ostře je odsoudili. Tak, aby to slyšel i islámský svět. Učinili to navíc zástupci právě těch zemí, jichž se tato hrozba dotýká nejvíce: Francie, Španělska a Řecka. Na ústech označujících slova generálního tajemníka jako "záměrně negativní" se dal vyčíst i pravý důvod jejich postoje. Strach z Alžírska. Podle španělských, francouzských a řeckých politiků prý Claesovo "nevhodné" prohlášení může zvýšit riziko teroristických útoků na jejich vlastním území.

Interpretace generálního tajemníka je podle zbytku aliance "Claesův osobní názor a zavazuje jen jeho".

Velvyslanci šli v kritice ještě dál. Prohlásili, že je nepřekvapuje reakce předsedy íránského parlamentu Alího Akbara Nátegh-Nurího, jenž před íránským shromážděním hovořil o "debilitě šéfa NATO" zahajujícího kampaň proti islámu.

Po smrti bývalého generálního tajemníka aliance Manfreda Wörnera označovala "evropská politická elita" Claese za jediného možného nástupníka a "muže číslo jedna". "Claes je silná politická osobnost s výjimečnými diplomatickými schopnostmi," definovali svou volbu.

Z jejich dnešních reakcí vyplývá, že tehdy patrně vůbec netušili, jak velkou mají pravdu. Willy Claes jim to svým posledním prohlášením dokázal. Je skutečně silnou osobností. Schopnost nebát se nazývat věci pravými jmény mu vynesla závratnou kariéru v belgické vládě. "Evropští nejvyšší" si všechna pro a proti, která jim tato vlastnost může způsobit, měli spočítat dříve, než Claese do křesla dosadili. Zdá se, že tak neučinili. Nyní, kdy by patrně chtěli vlastního vyvoleného odstřelit, je již pozdě.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View